Στέρησαν τη νίκη από το ΓΑΣ Λέσβου

08/01/2012 - 12:48 Τελευταία τροποποίηση στις 08/01/2012 - 13:11

Μια ακόμα ήττα γνώρισε ο ΓΑΣ Λέσβου στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής των ανδρών, αυτή τη φορά στο Ηράκλειο της Κρήτης απέναντι στη ΓΕΗ, με τους Μυτιληνιούς να έχουν τρομερά παράπονα από τη διαιτησία των... Κρητικών Κοκοτσάκη και Καραπουλάκη.

Ο αγώνας διεξήχθη στο κατάμεστο από κόσμο Κλειστό Γυμναστήριο του Λίντο, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο συγκεντρωμένα στο πρώτο σετ, κατακτώντας το με σκορ 25-20. Η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή για τον ΓΑΣ Λέσβου, που βελτιώθηκε αισθητά σε άμυνα και επίθεση ισοφάρίζοντας αρχικά σε 1-1 σετ (19-25) και παίρνοντας αμέσως μετά κεφάλι στο σκορ με 1-2 σετ (23-25).

Και κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι δύο διαιτητές, που με τις υποδείξεις τους έβγαλαν εκτός ρυθμού τους παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή. Η ΓΕ Ηρακλείου κατάφερε να πάρει πολύ εύκολα το τέταρτο σετ (25-14) και με το... σπρώξιμο της διαιτησίας να κερδίσει και το tie-break με 15-11, παίρνοντας μια σημαντική νίκη.

Πάντως, παρά το γεγονός πως ο ΓΑΣ Λέσβου θα μπορούσε να πάρει ακόμα και το τρίποντο της νίκης, ή έστω τους δύο βαθμούς αν κέρδιζε στο tie-break, είναι άξιος συγχαρητηρίων όχι μόνο για την υπερπροσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του, αλλά και για το ότι έχει αποδείξει στην πρώτη του παρουσία στη Β' Εθνική, πως είναι υπολογίσιμος αντίπαλος σε όποια έδρα κι αν αγωνίζεται.

Να σημειωθεί, πως με το βαθμό που πρόσθεσε η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή, παραμένει ακόμη μπροστά από τη ΓΕ Ηρακλείου στη βαθμολογία, έχοντας καλύτερη διαφορά σετ.