Ήττα και στη Νέα Σμύρνη

12/02/2012 - 12:02 Τελευταία τροποποίηση στις 12/02/2012 - 22:47

Στο ντέρμπι των ουραγών του 1ου ομίλου στη Β' Εθνική, ο Πανιώνιος επικράτησε του ΓΑΣ Λέσβου με 3-1 σετ και τον έπιασε στη βαθμολογία.

Η ομάδα της Μυτιλήνης πλήρωσε τις πολλές της ελλείψεις λόγω των οικονομικών προβλημάτων που ταλανίζουν το σύλλογο και μοιραία γνώρισε ακόμα μια ήττα, που σε διαφορετική περίπτωση θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί.

Οι παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή ξεκίνησαν εντυπωσιακά, κατακτώντας το πρώτο σετ σχετικά άνετα (14-25) και τίποτα δεν έδειχνε ότι επακολούθησε τελικά στη Νέα Σμύρνη. Ο Πανιώνιος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 σετ (25-17) και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 2-1 σετ (25-21). Ο ΓΑΣ Λέσβου δεν είχε λύσεις να αντιτάξει στα προβλήματα που του έθεταν οι "Πάνθηρες", οι οποίοι τέλειωσαν το ματς με 3-1 σετ (25-18) παίρνοντας μια νίκη γοήτρου μετά από αρκετό καιρό.

Στα υπόλοιπα ματς, η ΑΕΚ αν και αγχώθηκε αφού βρέθηκε να χάνει 0-1 σετ, τελικά επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Σμύρνης και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Στην κορυφή παραμένει σταθερά ο Εθνικός, που κέρδισε εύκολα (3-0) τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας στο μεγάλο ντέρμπι.

Η αυλαία πέφτει σήμερα στα Χανιά, όπου η ομώνυμη ομάδα υποδέχεται τη ΓΕ Ηρακλείου.