Ήττα με ψηλά το κεφάλι για ΓΑΣ Λέσβου

05/03/2012 - 14:01

Πάλεψε όσο μπορούσε ο ΓΑΣ Λέσβου απέναντι στην πρωτοπόρο ΑΕΚ, όμως η ανωτερότητα των γηπεδούχων ήταν ολοφάνερη και μοιραία επήλθε και η ήττα με 3-0 σετ.

Οι παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να φανούν ανταγωνιστικοί και το κατάφεραν, κόντρα σε ένα αντίπαλο που πρωταγωνιστεί και έχει υψηλούς στόχους ανόδου.

Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο σετ με 25-18 και το δεύτερο με 25-17. ενώ στο τρίτο ο ΓΑΣ Λέσβου πίεσε ώστε να ξεγλιστρίσει από την πολύ καλή σε άμυνα και επίθεση ομάδα της Ένωσης, χάνοντας στα σημεία και τις λεπτομέρειες με 25-21.

Στα υπόλοιπα ματς, στη 2η θέση του 1ου ομίλου της Β εθνικής και στο... κυνήγι της πρωτοπόρου ΑΕΚ βρίσκεται ο Εθνικός, που στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας του Πανιωνίου με 1-3 σετ (21-25, 23-25, 25-21, 16-25).

Έναν βαθμό πιο κάτω ακολουθεί ο Ιωνικός που έκανε το διπλό στα Χανιά με 3-0 (12-25, 23-25, 26-28). Τέλος, νίκη στη μάχη για την παραμονή πέτυχε η Αργυρούπολη που επικράτησε της ΓΕ Ηρακλείου με 3-0 (25-14, 25-21, 25-17).