Δε χάνεται αυτή η άνοδος!

27/04/2018 - 12:29 Τελευταία τροποποίηση στις 27/04/2018 - 13:02

Μετά τη νίκη επί της Τελχινίδας Ρόδου με 3-2 σετ την Τετάρτη, ακολούθησε μια ακόμα νίκη για τον Ερμή Παμφίλων και κόντρα στην Αναγέννηση Σάμου με 3-1 σετ, γεγονός που έχρισε αυτόματα την ομάδα της Λέσβου τεράστιο φαβορί για την άνοδο στην Α2 Γυναικών.

Στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης, ο Ερμής έφτασε στην πολυπόθητη νίκη που τον κρατά στην κορυφή της βαθμολογίας των αγώνων μπαράζ στη Ζ' Περιφέρειας για τα νησιά του Αιγαίου, μετατρέποντας το σημερινό ματς κόντρα στον Νηρέα Καρδαμύλων σε έναν τελικό, που στη λήξη του η Λέσβος μπορεί να πανηγυρίσει μια ακόμα άνοδο σε εθνική κατηγορία.

Αγωνιστικά, η Αναγέννηση Σάμου πήρε το πρώτο σετ με 19-25, αλλά στην πορεία του ματς ο Ερμής βελτιώθηκε στην υποδοχή και με στοχευμένες επιθέσεις ισοφάρισε σε 1-1 σετ, παίρνοντας το δεύτερο με 25-23. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, εκεί όπου ο Ερμής έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα για να φτάσει στο υπέρ του 2-1, νικώντας με 25-22. Το 4ο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό, με την ομάδα της Λέσβου να δείχνει χαρακτήρα πρωταθλήτριας, αφού παρότι κρίθηκε στους έξτρα πόντους, πήρε τη νίκη με 29-27, φτάνοντας στο 3-1 που την κράτησε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας.

Νωρίτερα, στο έτερο ματς της 2ης Αγωνιστικής ο Νηρέας Καρδαμύλων -της γνωστής μας από το πέρασμά της στον Παγγεραγωτικό Φρόσως Μόσχουρη- κέρδισε την Τελχινίδα Ρόδου με 3-1 σετ (25-16, 18-25, 25-16, 25-20), παραμένοντας στο κόλπο της ανόδου.

Πλέον, ο Ερμής Παμφίλων είναι το απόλυτο φαβορί, αφού με νίκη σήμερα στο τελευταίο ματς απέναντι στον Νηρέα θα πανηγυρίσει την άνοδο στην Α2 Κατηγορία. Τα σενάρια είναι υπέρ του, ακόμα και αν ηττηθεί στο tie-break από την πρωταθλήτρια Χίου, αφού ακόμα και αν κερδίσει η Αναγέννηση την Τελχινίδα Ρόδου με καθαρό σκορ 3-0, 3-1, τότε και πάλι η ομάδα του Δημήτρη Βογιατζή είναι εκείνη που θα κόψει πρώτη το νήμα στη διπλή ισοβαθμία, έχοντας νικήσει την πρωταθλήτρια Σάμου. Επομένως μόνο, στην περίπτωση που ο Ερμής ηττηθεί με 0-3 ή 1-3 θα χάσει την άνοδο, χαρίζοντας ουσιαστικά το προνομιούχο εισιτήριο είτε στον Νηρέα είτε (πιθανότατα) στην Αναγέννηση.