Ήττα στα σημεία για Ερμή Παμφίλων

02/05/2019 - 10:56

Ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Πάτρα ο Ερμής Παμφίλων, όπου λαμβάνει μέρος στην τελική φάση των μπαράζ ανόδου προς την Α2 κατηγορία του βόλεϊ γυναικών. Η ομάδα της Λέσβου ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στον πρώτο της αγώνα, απέναντι στην οικοδέσποινα ΕΑ Πατρών, ωστόσο κέρδισε σε ψυχολογία για τα επόμενα κρίσιμα παιχνίδια, αφού παρότι αγωνίστηκε δίχως την αρχηγό της Έρη Βογιατζή (λόγω τραυματισμού στον ώμο), απέδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει στα ίσα κάθε αντίπαλο.

Ο Ερμής έχασε το πρώτο σετ με 25-11, πληρώνοντας το αγχωμένο του ξεκίνημα, όταν βρέθηκε πίσω με 9-1. Στη συνέχεια όμως τα επόμενα σετ κρίθηκαν στον πόντο, με την ομάδα των Παμφίλων να κάνει τεράστια προσπάθεια για την ανατροπή. Η ΕΑ Πατρών έφτασε στο 2-0, επικρατώντας με 29-27 στο δεύτερο σετ και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 3-0, φτάνοντας στο 28-26 στο τρίτο και καθοριστικό σετ.

Από τη συγκεκριμένη αγωνιστική διαδικασία θα προκύψουν τρία προνομιούχα εισιτήρια για την Α2 των γυναικών, κάτι που σημαίνει ότι τίποτα δεν έχει κριθεί. Επόμενος αντίπαλος του Ερμή Παμφίλων θα είναι απόψε (18:00) ο ΑΟΝ Αργυρούπολης, που στη δική του πρεμιέρα νίκησαν εύκολα με 3-0 σετ τη ΓΕ Ηρακλείου (25-12, 25-12, 25-14).

Η ομάδα της Λέσβου έχει ρεπό την 3η Αγωνιστική (3/5) και ακολούθως θα κοντραριστεί με ΑΕ Αμπελοκήπων (4/5, 17:00) και ΓΕ Ηρακλείου (5/5, 11:00) για την πρόκριση.