Καθαρή νίκη δίνει άνοδο σε Παγγεραγωτικό!

18/05/2012 - 21:31 Τελευταία τροποποίηση στις 20/11/2012 - 14:45

Ανοικτή παρέμεινε η υπόθεση άνοδος στην Α2 κατηγορία των γυναικών, μετά και τα σημερινά αποτελέσματα στους αγώνες του Κλειστού Γυμναστηρίου Χίου, που επεφύλασσαν δυνατές συγκινήσεις.

Νωρίς το απόγευμα, ο Πολυκράτης Σάμου πήρε την παρθενική του νίκη στη διοργάνωση απέναντι στο Φοίνικα Σύρου με 0-3 σετ και μαζί τους πρώτους του βαθμούς, απέναντι στην ομάδα που λύγισε χθες την αντίσταση του Παγγεραγωτικού στο tie break.

Στο ντέρμπι που ολοκληρώθηκε πριν λίγα λεπτά, η Τελχινίς Ρόδου κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον οικοδεσπότη Νηρέα Καρδαμύλων, βάζοντας όλες τις ομάδες στη διαδικασία της... καταμέτρησης των σετ, για να δουν τα σενάρια και τις πιθανότητες ανόδου κατά την τελευταία αγωνιστική.

Για τον Iera Club Παγγεραγωτικό τα δεδομένα είναι ξεκάθαρα. Θέλει μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να είναι σίγουρος ότι θα πάρει το προνομιούχο εισιτήριο της ανόδου.

Ο πρωταθλητής Λέσβου υπερτερεί σε ισοβαθμία με τη ροδίτικη Τελχινίς, αφού την κέρδισε στο μεταξύ τους ματς. Όμως νίκη στο tie break απέναντι στο Νηρέα Καρδαμύλων, θα δώσει τη δυνατότητα στις Ροδίτισσες να πάρουν το εισιτήριο με καθαρή νίκη απέναντι στον Πολυκράτη Σάμου. Κι αυτό θα είναι οδυνηρό σενάριο για τον Παγγεραγωτικό...

Από την άλλη κι ο Νηρέας Καρδαμύλων θέλει νίκη με καθαρό σκορ, για να πάρει εκείνος την άνοδο. Οι Χιώτισσες βολεύονται επίσης είτε με νίκη 3-0 είτε με 3-1.

Έτσι όπως καταγράφονται τα σενάρια, τα πάντα είναι ανοικτά. Τα κορίτσια του Σάββα Περτσέλλη μπορούν να βρεθούν από πρώτες, ανεβαίνοντας κατηγορία έως και τρίτες σε μια ενδεχόμενη οδυνηρή ισοβαθμία. Πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς εξάλλου...

(15/5) Νηρέας Καρδαμύλων - Φοίνικας Σύρου 3-1
(16/5) Πολυκράτης Σάμου - Παγγεραγωτικός 0-3
(16/5) Φοίνικας Σύρου - Τελχινίς Ρόδου 0-3
(17/5) Παγγεραγωτικός - Τελχινίς Ρόδου 3-2
(17/5) Νηρέας Καρδαμύλων - Πολυκράτης Σάμου 3-0
(17/5) Παγγεραγωτικός - Φοίνικας Σύρου 2-3
(18/5) Φοίνικας Σύρου - Πολυκράτης Σάμου 0-3
(18/5) Νηρέας Καρδαμύλων - Τελχινίς Ρόδου 2-3