Νίκη για Λήμνο, αφιερωμένη στον Νίκο...

18/02/2013 - 23:34 Τελευταία τροποποίηση στις 26/02/2013 - 13:38

Limnos_Sports_Club_gyn_2012_13Τα κορίτσια του Sports Club Λήμνος, μετά απο έναν συναρπαστικό αγώνα στο Κλειστό Γυμναστήριο της Μύρινας, επικράτησαν του ΓΑΣ Λέσβου με 3-2 σετ στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα γυναικών.

Υπό τις οδηγίες του νέου ταλαντούχου προπονητή Σωτήρη Μελά, επαγγελματία αθλητή από την Κομοτηνή που βρέθηκε στη Λήμνο, επειδή εμπνεύστηκε από το όραμα του αδικοχαμένου Νίκου Σαμαρά, η ομάδα της Λήμνου έκανε αυτό ακριβώς που δίδασκε ο αείμνηστος Νίκος.

Με πείσμα και αυτοσυγκέντρωση, σε ένα κατάμεστο γήπεδο, επικράτησαν με 3-2 σετ σε ένα συναρπαστικό αγώνα, που ήταν ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης. Ο ΓΑΣ Λέσβου κέρδισε το πρώτο σετ με 24-26, η Λήμνος ισοφάρισε σε 1-1 (25-16) και πήρε προβάδισμα με 2-1 σετ (25-23), όμως η ομάδα της Λέσβου ισοφάρισε σε 2-2 (23-25), στέλνοντας το ματς στο tie-break. Εκεί, οι Λημνιές κέρδισαν με 15-13 και πήραν το πρώτο τους "δίποντο" στο φετινό πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά, και στη λήξη όλη η ομάδα του αφιέρωσε τη νίκη φωνάζοντας δυνατά το όνομά του, σε μια πολύ συγκινητική στιγμή. Αυτός εξάλλου ήταν ο πρώτος αγώνας της γυναικείας ομάδας του Νίκου, χωρίς τον Νίκο...

(Ρεπορτάζ: limnosfm100.gr)