"Τσικ-νίκησε" ο Παγγεραγωτικός!

08/03/2013 - 16:47 Τελευταία τροποποίηση στις 08/03/2013 - 19:17

Paggeragotikos_panigyriko4Πρώτο φαβορί για τον τίτλο στην κατηγορία των γυναικών έγινε ξεκάθαρα ο Παγγεραγωτικός, μετά τη νίκη του κόντρα στο Sports Club Λήμνος, ανήμερα της "Τσικνοπέμπτης", στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης.

Η ομάδα του Σάββα Περτσέλη επικράτησε με 3-1 σετ, παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει στο τέλος του πρώτου σετ από τις Λημνιές (22-25).

Με αντεπίθεση διαρκείας, καλό βόλεϊ, αυτοσυγκέντρση σε άμυνα αλλά και επίθεση, ο Παγγεραγωτικός ισοφάρισε σε 1-1 (25-15) και πήρε στη συνέχεια το προβάδισμα με 2-1 σετ (25-22). Στο τέταρτο και καθοριστικό σετ, η ομάδα της Γέρας έφτασε στο τελικό 3-1, επικρατώντας με 25-23, εκμεταλλευόμενη ίσως και την κούραση του αντιπάλου.

Ωστόσο, παρά το γεγονός πως οι αθλήτριες της ομάδας της Λήμνου είχαν μόλις... κατέβει από το καράβι και ήρθαν κατευθείαν στο γήπεδο από το λιμάνι, απέδειξαν πως είναι ένας αξιόμαχος αντίπαλος, κάτι που φανερώνει την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στο γειτονικό νησί, αλλά και την κληρονομιά που άφησε ο αείμνηστος Νίκος Σαμαράς.

Να σημειωθεί, ότι την αποστολή του Sports Club Λήμνος συνόδεψε στη Μυτιλήνη και η σύζυγος του αδικοχαμένου κορυφαίου Έλληνα βολειμπολίστα, Έλενα Δούκα.

ΑΟ Μυτιλήνης - ΓΑΣ Λέσβου 3-0

Παγγεραγωτικός - ΑΟ Μυτιλήνης 3-0

Παπάδος Γέρας-Παγγεραγωτικός 0-3
Λήμνος Sports Club-ΓΑΣ Λέσβου 3-2

Λήμνος Sports Club-ΑΟ Μυτιλήνης 3-0
ΓΑΣ Λέσβου-Παπάδος Γέρας 3-0

ΑΟ Μυτιλήνης-Παπάδος Γέρας 3-0
ΓΑΣ Λέσβου-Παγγεραγωτικός 0-3