Τα πέντε δεν ήταν αρκετά...

07/01/2015 - 16:52 Τελευταία τροποποίηση στις 07/01/2015 - 17:13

Οδυνηρός αποκλεισμός για την ΑΕΛΚ από το Κύπελλο Ελλάδας, παρά τη νίκη κόντρα στον Αιγινιακό (5-0), αφού στο άλλο ματς Τύρναβος και Αστέρας Τρίπολης "βολεύτηκαν" στην ισοπαλία (1-1).

Η ΑΕΛΚ δεν κρατούσε την τύχη της στα χέρια της, από τη στιγμή που δεν είχε νικήσει τον Τύρναβο στην έδρα της, περιμένοντας δώρο από τους Αρκάδες, στους οποίους αρκούσε μόνο το "Χ" για να προκριθούν και ως πρώτοι από τον όμιλο. Ο Γιάννης Ματζουράκης, για ακόμα μία φορά, επέλεξε να αγωνιστεί με αρκετές αλλαγές σε ματς για το συγκεκριμένο θέσμο, ωστόσο παρά το πάθος και την αγωνιστική προσήλωση που έδειξαν όσοι αγωνίστηκαν σήμερα, η ζημιά είχε γίνει από τα τέλη Σεπτέμβρη με το ισόπαλο 1-1 κόντρα στον Τύρναβο.

Στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης βρέθηκε ελάχιστος κόσμος, σε ένα ενδεχομένως αρνητικό ρεκόρ για παιχνίδι της ΑΕΛΚ στη Λέσβο. Οι Καλλονιάτες πήγαν από το ξεκίνημα δυναμικά και προηγήθηκαν στο 1ο λεπτό με γκολ του Καμαρά, ενώ ο Τζίμης Βλαστέλλης έκανε το 2-0 στο 36', σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, ο Αγρίτης ανέβασε το δείκτη στο 3-0 (53'), ενώ ο Καμαρά με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα πέτυχε το 4-0 στο 74ο λεπτό. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο νεαρός Ξύδας (91'), που πριν από λίγες ημέρες υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο, προερχόμενος από την Κ20 του συλλόγου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αιγινιακός ταξίδεψε στη Λέσβο μόλις με 13 ποδοσφαιριστές, έχοντας δύο παίκτες στον πάγκο εκ των οποίων ουδείς ήταν τερματοφύλακας...

Στο άλλο ματς του ομίλου, Τύρναβος και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 1-1 και πανηγύρισαν στο τέλος την κοινή τους πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το σκορ άνοιξε ο Καραμανλής στο 37' για την ομάδα της Λάρισας, ενώ παρά την ισοφάριση του Μούκαμ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, το σκορ δεν άλλαξε στην επανάληψη, με αποτέλεσμα τον αποκλεισμό της ΑΕΛΚ.

Συνθέσεις

ΑΕΛΚ: Άλεξιτς, Μπαρέρα, Κριπιντήρης, Πιπίνης (73' Γιώργου), Γιορέντε (60' Γιουκαρής), Στεφάνοβιτς, Βλαστέλλης (60' Ξύδας), Ναβάρο, Αγρίτης, Καμαρά, Μανούσος

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Φαρμάκης, Λιόλιος, Ίτσιος (65' Ζούρκος), Αραμπατζής, Αχαλινόπουλος, Ρίκκα, Πολύζος, Ρέντα, Πόποβιτς, Κωστίκος (75' Δερμιτζόγλου), Κυνηγόπουλος