Παγκόσμια κλάση ο Χογκ! [vid]

11/09/2015 - 11:10 Τελευταία τροποποίηση στις 11/09/2015 - 11:37

Ο Μαλτέζος τερματοφύλακας της ΑΕΛΚ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Εθνικής ομάδας της χώρας του κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν, στα πλαίσια των προκριματικών του EURO 2016.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Τα Κάλι της Μάλτας και αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, όμως αναμφίβολα η φάση του αγώνα συνέβη στο 64ο λεπτό, με το σκορ στο 1-1, αμέσως μετά την ισοφάριση της Μάλτας. Ο Αζέρος Γκουρμπάνοφ βρίσκεται αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής και πιάνει εναέριο βολέ, αλλά ο Άντριου Χογκ πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση, με ταχύτατη και ενστικτώδη αντίδραση, αποκρούωντας σε εξ' επαφής σε κόρνερ.

Είναι χαρακτηριστικό πως αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο λογαριασμός του Άντριου Χογκ τόσο στο facebook, όσο και στο Instagram, γέμισε από εγκωμιαστικές αναρτήσεις επιβράβευσης όχι μόνο από συμπατριώτες του, αλλά από φιλάθλους κάθε γωνιάς του πλανήτη! Τελικά, Μάλτα και Αζερμπαϊτζάν έμειναν στο ισόπαλο 2-2, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με 2-1 στο 71ο λεπτό, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Αμιργκουλίεφ (80').