Κατάσταση, μη αναστρέψιμη!

07/02/2016 - 20:09 Τελευταία τροποποίηση στις 07/02/2016 - 20:35

Ακόμα μία ήττα για την ΑΕΛΚ, αυτή τη φορά στη Βέροια με σκορ 2-0, εξέλιξη που βυθίζει ακόμα περισσότερο την ομάδα της Καλλονήγς στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, με τα χρονικά περιθώρια πλέον να στενεύουν επικίνδυνα! Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο, όταν και θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί από νωρίς με δύο γκολ, όμως στην επανάληψη η ΑΕΛΚ προσπάθησε να σώσει την κατάσταση, δίχως όμως να τα καταφέρει...

Ο Νίκος Καραγεωργίου παρέταξε την ΑΕΛΚ σε διάταξη 4-2-3-1 με τον Δαύκο στα γκολπόστ, τον Μίκιτς δεξιά στην άμυνα και τον Γκόλια αριστερά, τους Αναστασιάδη και Ούκα κεντρικό δίδυμο, τους Τσαμπούρη, Καλτσά στα χαφ και μπροστά τους τον Γεωργίου, ο οποίος είχε στα πλευρά τους Μπλάζιτς και Γουερέ, με τον Μανούσο προωθημένο στην επίθεση.

Η Βέροια μπήκε πιο ορεξάτη, την ώρα που η ΑΕΛΚ επιχειρούσε με επιθέσεις από τα δεξιά να απειλήσει τον Λόπεζ. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία στη μεσαία γραμμή, κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα και  στο 15' ο ΜΑγιέφσκι άνοιξε το σκορ, σουτάροντας την μπάλα με δύναμη, δίχως να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Δαύκο για το 1-0! Η Βέροια δε ρίσκαρε στη συνέχεια, ελέγχοντας το ματς και βρίσκοντας στο 32' μια εξαιρετική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Αναστασιάδης ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Γεωργιάδη, με τον διαιτητή Κύζα να δίνει το πέναλτι. Ωστόσο, ο Ναζλίδης εκτέλεσε άσχημα με τον Δαύκο να τον "ψαρεύει", αποκρούοντας όχι μόνο το πρώτο, αλλά και το δεύτερο σουτ που επιχείρησε ο φορ της ομάδας της Ημαθίας στην επαναφορά!

Στην επανάληψη, ο προπονητής της ΑΕΛΚ έκανε γρήγορα αλλαγές για να διορθώσει την κατάσταση, με την ΑΕΛΚ να πιέζει για την ισοφάριση, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά ο Νομπρέγκα δεν κατάφερε να πλασάρει από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά-πάσα του Μανούσου στο πρώτο δοκάρι (58'), ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας Λόπεζ απέκρουσε εντυπωσιακά το μακρινό σουτ του Ελλακόπουλου (73'). Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ελλακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του Νομπρέγκα πέρασε άουτ (77'). Και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, η Βέροια πλήρωσε την ΑΕΛΚ με τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Μαγέφσκι νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Δαύκο, η μπάλα έφτασε στον Καϊκούτ, που σούταρε προς την εστία με τον Ούκα να σώζει, όμως ό,τι δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του, το πέτυχε ο Ανάκογλου πλασάροντας ψύχραιμα στην κενή εστία για το 2-0, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Βέροιας!

Με τη νίκη της αυτή η "Βασίλισσα του βορρά" πήρε το πρώτο της τρίποντο μέσα στο 2016 και μόλις το δεύτερο εντός έδρας σε όλο το πρωτάθλημα, ενώ αποσπάστηκε στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, η ΑΕΛΚ παρέμεινε στους 10 πόντους, βλέποντας τον Πανθρακικό να αυξάνει κατά ένα ακόμα πόντο τη συγκομιδή του και την υπόθεση σωτηρία να γίνεται εξαιρετικά δύσκολη...

ΒΕΡΟΙΑ (Ελευθερόπουλος): Λόπεθ, Νέτο, Μπράβο, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Σιόντης, Άρτσε (61' Ανάκογλου), Μαγέφσκι, Γεωργιάδης, Ναζλίδης (78' Εντζεγκέλε), Κόλα (41' Καϊκούτ)

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Καραγεωργίου): Δαύκος, Μίκιτς, Ούκα, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Τσαμπούρης (77' Κάρλσον), Καλτσάς, Γεωργίου, Μπλάζιτς (57' Νομπρέγκα), Γουερέ (46' Ελακόπουλος), Μανούσος