Διατήρησε τα σκήπτρα του ο Παπάδος Γέρας

30/03/2017 - 09:56

Πρωταθλητής ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου για την αγωνιστική περίοδο 2016-17 αναδείχθηκε ο Παπάδος Γέρας, που κέρδισε και στο δεύτερο τελικό τον Παλλεσβιακό με 52-63 και έφτασε έτσι στο πολυπόθητο 2-0 στη σειρά.

Η ομάδα της Γέρας ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος, ολοκληρώνοντας αήττητη τη σεζόν. Πλέον θα πρέπει να προετοιμαστεί για τους αγώνες μπαράζ προς την άνοδο στη Γ' Εθνική, οι οποίοι θα ξεκινήσουν σε τρεις (!) μήνες και συγκεκριμένα στις 21 Ιουνίου.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Παπάδος μπήκε όπως πάντα πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο ημίχρονο με +15 (17-32). Ο Παλλεσβιακός του Γιάννη Χρυσουλάκη όμως πίστεψε στην ανατροπή και παίζοντας ιδιαίτερα αποτελεσματικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, πλησίασε στο τέλος του τρίτου 10λεπτου σε 40-48. Οι Γεραγώτες όμως έδειξαν την εμπειρία τους σε τέτοιες καταστάσεις, διατήρησαν το προβάδισμά τους στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στο τελικό 52-63, που τους χάρισε και τον τρίτο σερί τίτλο στην Α' Κατηγορία, που είναι παράλληλα και ο όγδοος τα τελευταία 12 χρόνια.

Πρώτος σκόρερ από πλευράς Παπάδου ο Γιάννης Ζεστός (22π), ενώ από τον Παλλεσβιακό ξεχώρισε στην επίθεση ο Σχοινάκης (17π). Δίκαιιη πρωταθλήτρια η ομάδα της Γέρας, που ήταν σταθερά ανώτερη όλη τη χρονιά. Άξιος φιναλίστ όμως και ο Παλλεσβιακός που απέδειξε ότι παρά τις αποχωρήσεις στο ξεκίνημα της χρονιάς, παραμένει μία από τις πιο ανταγωνιστικές ομάδες του νησιού.