Καλπάζει για τίτλο ο Αιολικός!

04/10/2010 - 19:15

Την τρίτη του νική σε ισάριθμα ματς πέτυχε ο Αιολικός, που επικράτησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής του Παλλεσβιακού (48-52) και οδηγεί την κούρσα στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας. Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της και η "Καραντώνης" Ολυμπιάδα Μήθυμνας, που κέρδισε τον Αιγέα Πλωμαρίου (55-45) και συγκτοικεί στο ρετιρέ της βαθμολογίας, μαζί με την ομάδα του Δημήτρη Κουκέλλη. Ενδιαφέρουσα ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα σε Αστέρα Νίκης και Παγγεραγωτικό, που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους (70-67). Μεγάλη σε έκταση νίκη πέτυχε ο Αρίωνας Μυτιλήνης, που υπερκέρασε το εμπόδιο του Θησέα Παναγιούδας (62-30), ενώ για τρίτο σερί ματς ο Αρισβαίος Καλλονής δεν προσήλθε στο γήπεδο, με αποτέλεσμα ο ΑΟ Μυτιλήνης να κερδίσει το παιχνίδι στα χαρτιά (20-0).

Παλλεσβιακός - Αιολικός 48-52

Στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής, η ομάδα του Δημήτρη Κουκέλλη πήρε μεγάλη νίκη (τυπικά) εκτός έδρας, στο Κλειστό της Νεάπολης. Οι δύο ομάδες είχαν εναλλάξ από ένα καλό δεκάλεπτο και δεν είναι υπερβολή να πει κανείς, ότι έγιναν πραγματικές μάχες κάτω από τα καλάθια, μέχρι ο Αιολικός να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα. Αν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Αιολικό στο +9, το ημίχρονο βρήκε τον Παλλεσβιακό να έχει ροκανίσει τη διαφορά (25-27). Το β' ημίχρονο ήταν συγκλονιστικό με την ομάδα του Δημήτρη Κουκέλλη να παίρνει ξανά διαφορά (+12), ωστόσο τους παίκτες του Θοδωρή Γιαννίκου να μην έχουν πει την τελευταία τους λέξη και με τους Χρυσουλάκη και Λαμπρινάκο, αμφότεροι με 12 πόντους, να μην καταφέρνουν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Για τον Αιολικό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζουβέλλης με 14 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζουραμάνης με 10 πόντους.

Διαιτητές: Ζαννίδης - Λεβεντέλλης
Δεκάλεπτα: 8-17, 17-10, 7-17, 16-8
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Γιαννίκος): Παπάζογλου 2, Κομνηνός 4, Βέτσος, Σταμούλης 4 (1), Αναστασίου 4, Ζώϊτος 2, Παναγιωτίδης 5 (1), Χρυσουλάκης 12 (1), Σουσαμής, Ιατρού, Ζυγούκςη, Λαμπρινάκος 12
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Κουκέλλης): Τουζένης, Προκοπίου 4, Λαμπρινός, Βογιατζόγλου 10, Λαγός 6, Γιοβανάκης, Κούρας, Κεφαλαδέλλης 6, Τζουβέλλης 14 (2), Χριστόφαρης, Μαλαματίνας

"Καραντώνης" Ολυμπιάς Μηθύμνης - Αιγέας Πλωμαρίου 55-45

Με πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο β' ημίχρονο, η ομάδα του Μολύβου πήρε τη νίκη με αντίπαλο τον Αιγέα. η ομάδα του Πλωμαρίου πήγε με βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια (20-21) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ωστόσο οι γηπεδούχοι με πρώτο βιολί τον Κατσάρα, που πέτυχε 18 πόντους, συνεπικουρούμενος από τον Ευαγγέλου που σκόραρε 13π., έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση. Για τον Αιγέα κορυφαίοι στο σκοράρισμα παίκτες ήταν οι Τζουβέλλης και Βογιατζόγλου, που πέτυχαν 14 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σαλαβός - Μαριγλή
Δεκάλεπτα: 14-11, 6-10,  14-10, 21-14
ΟΛΥΜΠΙΑΣ (Ηλίας): Μιχαλάκης, Βουρτζούμης, Κατουσέλλης 5, Καραγιάννης 9, Ρουχώτας 1, Τζανετέας 7, Δελημιχαήλ, Ευαγγέλου 13, Γιακόουελ 2, Κατσάρας 18, Τιτιρέκης
ΑΙΓΕΑΣ (Λούπος): Λούπος 21, Τηνιακός 8, Βαρβαγιάννης, Γαλέτσας 4, Μανέτας, Γουντέρης 10, Τυραυνής 2, Ραφτέλλης, Γιαμουγιάννης

Αστέρας Νίκης - Παγγεραγωτικός 70-67

Ματς για γερά νεύρα εκτυλίσθχηκε στο Κλειστό της Νεάπολης, ανάμεσα σε Αστέρα Νίκης και Παγγεραγωτικό, που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Γκλιγκορίγιεβιτς, αν και έμεινε πίσω με 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, γρήγορα συνήλθε και δείχνοντας καλύτερο πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση, μάζεψε τη διαφορά στο -5 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο και ο Αστέρας Νίκης πήρε μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τσακαλάκης, που πέτυχε 25 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζάρρας με 26 πόντους και οι Τραντάλης και Κατσίνης με 14 και 13 πόντους, αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τσεκούρας - Ροδίτης
Δεκάλεπτα: 10-25, 19-14, 20-15, 21-13
ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΗΣ (Γκλιγκορίγιεβιτς): Γκλιγκορίγιεβιτς 8, Μανιάτης 12, Πετρογιάννης, Καρέκος, Κοντογιάννης 6, Κελεμένης 4, Βουτσής 4, Χατζησάββας, Τσακαλάκης 25, Ανδριάνης 10
ΠΑΓΓΕΡΑΓΩΤΙΚΟΣ (Κατσίνης): Πουρναράς 2, Πασιαλής, Καρυτσιανός 8 (2), Μυταρός, Εμμανουήλ, Χατζηγιάννης, Κατσίνης 13 (2), Λιόλιος 2, Τραντάλης 14, Ζάρρας 26

Αρίων Μυτιλήνης - Θησέας Παναγιούδας 62-30

Σε μια άνετη νίκη υπέρ του Αρίωνα κατέληξε ο αγώνας κόντρα στο Θησέα Παναγιούδας, που δε χωρά ιδιαίτερης κριτικής. Η ομάδα του Καραμανώλη μπόρεσε να αντέξει μόλις για μία περίοδο, την πρώτη και το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία. Πρώτος σκόρερ για τον Αρίωνα ο Αργυρίου, που πέτυχε 19 πόντους ευστοχώντας μάλιστα σε τρία τρίποντα, παίζοντας ουσιαστικά μόνος του το θησέα μέχρι και την τρίτη περίοδο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κοντός με 9 πόντους.

Διαιτητές: Πρωτούλης - Αχαμνός
Δεκάλεπτα: 13-9, 15-7, 17-8, 17-6
ΑΡΙΩΝ (Καταύτος): Βακιρτζής 5 (1), Ορφανός 7, Οικονόμου 2, Γραμμός 2, Παπιομυτόγλου 9, Κωδωνάκης 7, Αργυρίου 19 (3), Καραθανάσης, Αθανασίου 2, Ψημίτης 9 (1), Σακελλαρίου
ΘΗΣΕΑΣ (Καραμανώλης): Βλαστάρης 5, Καπιώτας, Κοντός 9, Σίμου 4, Κολαράς 3 (1), Πιττός 2, Γαλατιανός 7