Πρώτο βήμα από Αίολο!

07/05/2018 - 14:21

Στα χέρια του Αίολου Μυτιλήνης κατέληξε ο πρώτος τελικός του πρωταθλήματος γυναικών ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, με την ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου να κερδίζει τον Θησέα Παναγιούδας με 45-40. Έτσι ο Αίολος έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, αναζητώντας μια δεύτερη νίκη που θα του δώσει την τελική επικράτηση στη σειρά. Ο Θησέας του Στρατή Αλμπάνη δεν θα είναι όμως εύκολος αντίπαλος, διεκδικώντας μέχρι τέλους τις δικές του πιθανότητες, επιζητώντας αρχικά την ισοφάριση ώστε να κριθούν όλα στο τρίτο και τελευταίο ματς της σειράς.

Αγωνιστικά, ο Αίολος είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα, εκμεταλλευόμενος τον πλουραλισμό του στο σκοράρισμα. Προηγήθηκε με 24-18 στο ημίχρονο και με 38-28 στο τέλος του τρίτου 10λεπτου, βάζοντας δύσκολα στον Θησέα, που μείωσε απλώς στο τελικό 45-40 προς το τέλος. Σε διψήφια νούμερα πόντων κινήθηκε η Νίκου (10π) από πλευράς Αίολου Μυτιλήνης, με τις Ψημίτη (8π), Κοτσία (6π), Ντουλέ (6π) και Λημναίου (6π) να ακολουθούν. Από τον Θησέα Παναγιούδας μοιράστηκαν το σκοράρισμα οι Αλασχκάρ (10π), Λάκκα (10π) και Δήμου (9π).

Ο δεύτερος τελικός της σειράς θα διεξαχθεί το Σάββατο (12/5) και αν προκύψει ισοφάριση σε 1-1, τότε το τρίτο ματς θα διεξαχθεί την Τετάρτη (16/5).