Άτυχος ο Λημνιός Μαγδανής

27/05/2012 - 11:50

Την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα ακόμα μετάλλιο σε μεγάλη διεθνή διοργάνωση έχασε ο Παναγιώτης Μαγδανής, που έμεινε εκτός τελικού μαζί με τον Λευτέρη Κόνσολα στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών, στους αγώνες του 2ου Παγκοσμίου Κυπέλλου Κωπηλασίας που διεξάγονται στη Λουκέρνη της Ελβετίας.

Ο Λημνιός πρωταθλητής και ο Κόνσολας έχασαν την πρόκριση στον τελικό κυριολεκτικά στο φώτο φινις, τερματίζοντας στην 4η θέση, μόλις 14 δέκατα του δευτερολέπτου πίσω από τους Βρετανούς, που πέρασαν από την 3η θέση στο μεγάλο τελικό.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι δύο Έλληνες πρωταθλητές έχασαν την πρόκριση από τους Ολυμπιονίκες του αγωνίσματος, όμως θα έχουν τη δυνατότητα να πάρουν... ρεβάνς στην Ολυμπιάδα του Λονδίνου, το καλοκαίρι, έχοντας εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στο μεγαλύτερο αθλητικό ραντεβού του πλανήτη.

Μαγδανής και Κόνσολας, παρά την απογοήτευσή τους, πραγματοποίησαν πριν από λίγη ώρα μια πολύ καλή κούρσα, κατακτώντας τη 2η θέση στο μικρό τελικό του αγωνίσματος.