Νίκη της Καλλιθέας, με γκολ από τη... Λήμνο

29/10/2011 - 13:29 Τελευταία τροποποίηση στις 29/10/2011 - 19:37

Με το… δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο νέο πρωτάθλημα της Football League η Καλλιθέα, καθώς επικράτησε του Διαγόρα Ρόδου με 1-0, χάρη σε γκολ του Λημνιού επιθετικού Μαθιού Μαρουκάκη στο 78ο λεπτό.

Ο ταλαντούχος επιθετικός των γηπεδούχων αποδείχτηκε η «χρυσή» αλλαγή και χάρισε τους πρώτους βαθμούς στην ομάδα του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, σκορπώντας ενθουσιασμό στις κερκίδες του "Ελ Πάσο". Πέρασε στο παιχνίδι στο Β' Ημίχρονο στη θέση του κουρασμένου Ντακόλ και κατάφερε έπειτα από ασίστ του Καλτσά, να νικήσει τον κορυφαίο του Διαγόρα στο τερέν τερματοφύλακα Πονηρό, με πλασέ μέσα από την περιοχή, στο 78ο λεπτό, δίνοντας τη νίκη.

Η Καλλιθέα ήταν ανώτερη σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού, δημιούργησε πολλές απειελητικές καταστάσεις μπροστά στην εστία του Διαγόρα, όμως μέχρι το 78' ο τερματοφύλακας Πονηρός είχε κατεβάσει τα ρολά, ωστόσο τη λύση έδωσε ο Λημνιός στράικερ...