«Συγκάτοικοι» Βέροια και Πλατανιάς!

19/12/2011 - 01:00

«Συγκάτοικοι» στην κορυφή της Football League είναι Πλατανιάς (1-1 με Πανσερραϊκό) και Βέροια (2-0 τον Διαγόρα)! Νίκη με άγχος για ΑΕΛ (5-2 την Αναγέννηση Επανομής), πήρε βαθμό η Παναχαϊκή στην Καισσαριανή (1-1 με Εθνικό Αστέρα).

Εύκολα η Βέροια, έπιασε κορυφή!
Η Βέροια υποδέχθηκε τον Διαγόρα, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, έφτασε στη νίκη 2-0 και έπιασε τον Πλατανιά στην κορυφή της Football League 18 βαθμούς! Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όμως παραλίγο να βρεθούν πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ, όταν ο Χατζηκοσμάς έχασε μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 1'. Οι Βεροιώτες αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι, καθώς 2' αργότερα ο Λανγκλέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, έχασαν πάρα πολλές σημαντικές ευκαιρίες για να αυξήσουν το σκορ, όμως έπεσαν πάνω σε έναν εκπληκτικό για ακόμη μία αγωνιστική Πονηρό. Στο 26' ο Ολαϊτάν έκανε διαμόρφωσε το τελικό 2-0 μετά από ασίστ του Λανγκλέ και το παιχνίδι τελείωσε νωρίς...

Ματσάρα στο Μάλεμε
Εξαιρετικό παιχνίδι στο Μάλεμε, όπου ο Πλατανιάς υποδέχθηκε τον Πανσερραϊκό με στόχο να διατηρηθεί μόνος στην κορυφή, κάτι που τελικά δεν κατάφερε. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και με την εμφάνισή τους απέδειξαν ότι αξίζουν να βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα και στο διάστημα που έδειχναν να επιβάλουν τον ρυθμό τους δέχθηκαν το γκολ! Στο 41' ο Μαρουκάκης έδωσε την μπάλα στον Ναζλίδης, ο οποίος γύρισε πολύ ωραία και νίκησε τον Γουμαγιά για το 1-0 σε ένα κρίσιμο σημείο! Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τους φιλοξενούμενους. Ο Μαρουκάκης έκανε λάθος γύρισμα στον τερματοφύλακά του, ο Βρούτσινα έκλεψε την μπάλα, βγήκε απέναντι από τον Λαζαρίδη και δεν δυσκολεύτηκε να τον νικήσει για το 1-1 στο 54'. Το παιχνίδι άνοιξε στη συνέχεια, ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης. Οι Σερραίοι έφτασαν πολύ στο να το πετύχουν στο 68', όταν η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λαζαρίδη μετά το πλασέ του Βρούτσινα, ενώ οι παίκτες του Παύλου Δημητρίου έχασαν και άλλες ευκαιρίες προς το τέλος του παιχνιδιού. Τίποτα, όμως, δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, ο Πλατανιάς έχει πλέον «συγκάτοικο» στην κορυφή της Βέροια, ενώ ο Πανσερραϊκός με 15 βαθμούς έμεινε στην 4η θέση.

Έγινε της... ανατροπής!
Εκπληκτικό παιχνίδι στην Λάρισα ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Αναγέννηση Επανομής, όπου σημειώθηκαν τρεις ανατροπές (!) και τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη 3-2. Οι παίκτες της ΑΕΛ έδωσαν τελεσίγραφο στη διοίκηση για τα οφειλόμενα, όμως έκαναν το... χρέος και έφτασαν, έστω και δύσκολα, στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην Λάρισα με σκοπό να παίξουν ποδόσφαιρο και αυτό βοήθησε πολύ στο να γίνει ένα φανταστικό παιχνίδι. Ευκαιρίες χάνοντας εκατέρωθεν και οι Θεσσαλοί πήραν το προβάδισμα στο 29' με τον Τσιμπάμπα, ο οποίος μετά από φάση διαρκείας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν να έφτασαν στην ισοφάριση με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Γεωργίου έβγαλε την σέντρα και ο Γκέσιος με δυνατή καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1 και ενώ 1' νωρίτερα είχε ακυρωθεί γκολ του Τσιμπάμπα για οφσάιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και η Επανομή πήρε το προβάδισμα στο 62' με τον Δεινόπαπα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γλίστρημα του Κατσιαρού, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στιγμές αργότερα ο Μπόα Μόρτε έχασε τεράστια ευκαιρία, ενώ η ΑΕΛ έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση και πάλι με τον Τσιμπάμπα, ο οποίος στο 64' έκανε το 2-2! Στο 67' ο Σαϊτιώτης έδωσε την μπάλα στον Τσιμπάμπα, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Φιρινίδη για τρίτη φορά στο παιχνίδι, για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του! Η εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και ο Σαϊτιώτης τελείωσε το παιχνίδι στο 87'.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βγει στην επίθεση για την ισοφάριση και ένα γέμισμα βρήκε τον Ζεκίνια να φεύγει στην αντεπίθεση, να γυρίζει την μπάλα στο Σαϊτιώτη, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-2 και να πετύχει το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΛ, ενώ στις καθυστερήσεις πέτυχε και δεύτερο γκολ για να κάνει το τελικό 5-2. Έτσι, οι Θεσσαλοί έπιασαν την Επανομή στους 13 βαθμούς και ανεβαίνουν στην βαθμολογία.

Εύκολα η Καλλιθέα, πήρε βαθμό στην Καισσαριανή η Παναχαϊκή
Η Καλλιθέα έφτασε εύκολα στη νίκη 3-0 επί του Φωκικού, ο οποίος παραμένει χωρίς νίκη στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Φροξυλιά, δεν σκόραραν και το πλήρωσαν, καθώς στο 38' ο Ντιαλό με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τον Φωκικό να απειλεί και την Καλλιθέα να σκοράρει στο 56' με πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσίκη. Το παιχνίδι τελείωσε σε εκείνο το σημείο και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Καλτσάς με κεφαλιά στο 62'.

Κακό το παιχνίδι στην Καισααριανή ανάμεσα στον Εθνικό Αστέρα και την Παναχαϊκή, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πασά, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες και οι Πατρινοί κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Κυβελίδη στο 80'.