Ξανά στο ρετιρέ ο Πλατανιάς!

08/01/2012 - 20:31 Τελευταία τροποποίηση στις 08/01/2012 - 20:45

Ο Πλατανιάς ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Football League (1-0 τη Βέροια) και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή! Σημαντικές νίκες για ΑΕΛ (1-0 το Διαγόρα) και Πανθρακικό (4-0 το Βύζα). Ισόπαλη στην Κατερίνη η ΑΕΛΚ (1-1).

Ο Πλατανιάς το ντέρμπι!
Ο Πλατανιάς υποδέχθηκε την Βέροια στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, με τους Κρητικούς να φτάνουν στη νίκη 1-0 και να ανεβαίνουν και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας στην ισοβαθμία με την «βασίλισσα»! Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν στην πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 21' με τον Μαραγκουδάκη να κάνει το 1-0 με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή! Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς άλλες ευκαιρίες, με τους Βεροιώτες να είναι καλύτεροι και να ψάχνουν το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν μπόρεσαν, όμως, να διασπάσουν την καλοστημένη αμυντική γραμμή του Πλατανιά και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Πλησιάζει στην κορυφή η ΑΕΛ
Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Διαγόρα και παρότι ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, εμφάνισε τις γνωστές αδυναμίες της, δεν μπορούσε να «τελειώσει» το παιχνίδι με δεύτερο γκολ, όμως τελικά δεν το πλήρωσε. Οι Θεσσαλοί έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες με τους Πλιάγκα, Σαϊτιώτη και Τσιμπάμπα, είχαν και πάλι πολλά παράπονα από τους επόπτες για τις υποδείξεις, όμως έφτασαν στη νίκη 1-0 χάρη στο γκολ του Χασομέρη από το 23'. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν χωρίς άγχος, απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν ποτέ στο γκολ, με την ΑΕΛ να ανεβαίνει στους 19 βαθμούς και να βρίσκεται μόλις 2 από την κορυφή!

«Τεσσάρα» ο Πανθρακικός
Ο Πανθρακικός υποδέχθηκε τον γεμάτο προβλήματα Βύζα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν στην αποστολή μόλις 13 παίκτες λόγω των μεγάλων οικονομικών δυσκολιών που αντιμετωπίζουν. Το παιχνίδι δεν επιδέχεται καν κριτικής με τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι τεράστια και τους γηπεδούχους να χάνουν πάρα πολλές ευκαιρίες και τελικά να φτάνουν στη νίκη 4-0, έχοντας και δύο δοκάρια με τους Πόνσε και Μπαϊκαρά. Το σκορ άνοιξε ο Σουλτανίδης με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 50', ο Γωνιάδης έκανε το 2-0 στο 56', ενώ Κοντογουλίδης στο 78' και Μπαϊκαρά στο 82' ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο του Πανθρακικού, ο οποίος παραμένει στην 3η θέση.

Μοιρασιά στην Κατερίνη
Πολύ καλό το παιχνίδι στην Κατερίνη ανάμεσα σε Πιερικό και Καλλονή με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 8' με τον Ιντζόγλου, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ταραχούλσκι στο 34' σε ένα με παιχνίδι με πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λουτσιάνο ήταν καλύτεροι, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της νίκης με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Ισοπαλίες σε Εύοσμο, Καισαριανή και Φυλή
Στο παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στην Καισαριανή, Εθνικός Αστέρας και Αναγέννηση Γιαννιτσών έμειναν στο 0-0. Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, με τις δύο ομάδες πάντως να έχουν ευκαιρίες για το γκολ και τους φιλοξενούμενους να χάνουν την μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν ο Μαστρογιάννης έδωσε την ομάδα του πάνω στην γραμμή! Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, όμως, και οι ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Ο Φωκικός ήταν καλύτερος στον Εύοσμο, όμως δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη επί του Αγροτικού Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το δίκαια το προβάδισμα στο 33' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σιάκκα, όμως οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Καρακατσάνη στο 49'.

Τέλος, σε ένα κακό παιχνίδι, Θρασύβουλος και Ηρακλής Ψαχνών έμειναν στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι, όμως να αρκούνται στον βαθμό της ισοπαλίας.