Δεν το... κουνάει ο Πλατανιάς!

15/01/2012 - 18:17

Ο Πλατανιάς επιβλήθηκε 1-0 του Πιερικού δεν το... κουνάει με τίποτα από την κορυφή της Football League! Νίκες για Παναχαϊκή (3-1 τον Φωκικό) και Επανομή (1-0 τα Γιαννιτσά).

Αντέχει ο Πλατανιάς!
Ο Πλατανιάς υποδέχθηκε τον Πιερικό για την 11η αγωνιστική της Football League και οι Κρητικοί ήθελαν να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κατερινιώτες να στέκονται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να έχουν ευκαιρίες και από την πλευρά τους. Το σκορ άνοιξε στο 16' ο Μιρτσέτα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ένα γκολ που έμελλε να είναι το μοναδικό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ελευθεριάδη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ βρέθηκαν να παίζουν με παίκτη περισσότερο στο 58', όταν ο Πάγκαλος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για θέατρο. Οι παίκτες του Πιερικού άρχισαν να κερδίζουν μέτρα και να δημιουργούν ευκαιρίες, όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ και ο Πλατανιάς έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή!

Συνήλθε η Παναχαϊκή
Μετά την ντροπιαστική ήττα από την Αναγέννηση Επανομής η Παναχαϊκή ήθελε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και όλα έδειχναν υπέρ από το ξεκίνημα στο παιχνίδι με τον Φωκικό. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν στο παιχνίδι με κεφαλιά του Φουρτάδο στο 16'. Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παϊζάνου και όλα έδειξαν να τελειώνουν νωρίς. Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι και έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο 52' με τον Ντίνα να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Φωκικού, Βαλσαμάκη, για το 2-0, όμως λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, όταν ο Ταμπάκης μείωσε σε 2-1 στο 57'. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στη συνέχεια, στο 72' οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν, όταν ο Ντίνας αποβλήθηκε, όμως η Παναχαϊκή έφτασε και σε τρίτο λίγο μετά με τον Ουρτάδο στο 70', που έκανε το τελικό 3-1.

«Απόδραση» από τα Γιαννιτσά η Επανομή
Η Αναγέννηση υποδέχθηκε στα Γιαννιτσά την άλλη Αναγέννηση της κατηγορίας, εκείνη της Επανομής. Οι φιλοξενούμενοι είχαν... φόρα από την μεγάλη σε έκταση νίκη επί της Παναχαϊκής και κατάφεραν να φύγουν και αυτή τη φορά με τη νίκη 1-0. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και να έχουν τις σημαντικότερες ευκαιρίες, όμως είδε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο 63' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκέσιου. Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να φτάσουν στην ισοφάριση, όταν ο Κυζερίδης εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε, όμως ο Φιρινίδης απέκρουσε και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Ανάσα για Ψαχνά
Το πρώτο ημίχρονο στα Ψαχνά ανάμεσα στον τοπικό Ηρακλή και τον Αγροτικό Αστέρα ήταν μέτριο με λίγες φάσεις και τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το 0-0 παρέμενε, όμως στο δεύτερο ημίχρονο όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν την απόδοσή τους και έψαχναν το γκολ της νίκης. Στο 63' έφτασαν πολύ κοντά, όταν η μπάλα κατάληξε στο δοκάρι από προσπάθεια του Σέγκου, όμως 2' αργότερα ο Ποκόνγκ αποδείχθηκε πιο τυχερός και άνοιξε το σκορ. Ο παίκτης του Ηρακλή βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 1-0, που έδωσε βαθμολογική ανάσα στους γηπεδούχους.

Μεγάλη ανατροπή για Βύζα!
Ο Βύζας υποδέχθηκε την Καλλιθέα στα Μέγαρα και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο 10' με τον Σταύρου να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των αντίπαλων αμυντικών και με πλασέ να κάνει το 1-0. Η Καλλιθέα, όμως, έμεινε με 10 παίκτες από νωρίς, με τον Κουτρουμπή να αποβάλλεται στο 27' και τελικά δεν άντεξαν με τους γηπεδούχους αρχικά να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα στο 54'. Ο Νταντάμης έκανε την σέντρα και Ροβίθης με πλασέ έκανε το 1-1. Στο 73' έγινε η ολική ανατροπή, όταν ο Γεωργακόπουλος έβγαλε την σέντρα και ο Ηλιόπουλος ανενόχλητος μέσα στην περιοχή νίκησε τον Κατσούλη για το 2-1! Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Βύζας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη.