Ανάσανε ο Θρασύβουλος

20/01/2012 - 21:56 Τελευταία τροποποίηση στις 20/01/2012 - 22:09

Με γκολ του Σύρου από τα… αποδυτήρια στο πρώτο λεπτό, ο Θρασύβουλος επικράτησε 1-0 του Βύζαντα Μεγάρων, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Η ομάδα της Φυλής πήρε έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα. Το 1-0 έγινε πριν την ολοκλήρωση του πρώτου κιόλας λεπτού της αναμέτρησης. Το γκολ του Σύρου, που έλυσε τα πόδια των συμπαικτών του, επιτεύχθηκε στην πρώτη επίθεση του αγώνα, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Καρλόπουλος, με τον σκόρερ να πιάνει δυνατή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Θρασύβουλος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά το 1-0 διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Βύζας πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, με την ομάδα της Φυλής να γίνεται απειλητική με αντεπιθέσεις. Πολύ μεγάλες ευκαιρίες δεν σημειώθηκαν για καμία από τις δύο ομάδες και το 1-0 ήταν το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί πως το γήπεδο για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν σχεδόν άδειο, καθώς ελάχιστοι αψήφησαν το κρύο και βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της Φυλής. Δεν έλειψαν όμως και οι παρουσίες των Στέλιου Μανωλά, Νίκου Γκουλή, ενώ το παρών έδωσαν και οι Γιάννης Κατσίκης, Μάρκος Δήμος και Γιώργος Σίμος.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ: Κασμερίδης, Σύρος, Σκόνδρας, Καλαμιώτης (70’ Νικολάου), Παγώνης, Βλάχος, Ροκάστλ, Βαγγελής, Ψιάνος (75’ Μουκίδης), Καρλόπουλος (58’ Καρράς), Ντακόλ

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Μητρογιάννης, Φραγκής (78’ Παγώνης), Νταντάμης, Χριστοφιλέας, Λίτσης, Πέτρου, Μωυσίδης, Μουστάκης, Γεωργακόπουλος, Ροβίθης, Ηλιόπουλος