Πρεμιέρα με το αριστερό για τις Μικτές ομάδες της ΕΠΣ Λέσβου

25/03/2023 - 20:29 Τελευταία τροποποίηση στις 25/03/2023 - 21:05

Με το αριστερό ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων οι Μικτές ομάδες Κ14 και Κ16 της ΕΠΣ Λέσβου.

Η ΕΠΣ Λέσβου στην πρεμιέρα αντιμετώπισε την οικοδέσποινα ΕΠΣ Δωδεκανήσου γνωρίζοντας την ήττα και στις δύο κατηγορίες. Η Κ14 ηττήθηκε 2-0 και η Κ16 με το βαρύ 6-1.

Στον αγώνα που έκανε σέντρα στις 2 το μεσημέρι (25/3), η Κ14 στο ξεκίνημα ήταν καλύτερη και απείλησε πρώτη με το σουτ του Καραγιάννη στο 15'. Τα Δεδεκάνησα πήραν το προβάδισμα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νικολάου μετά από ανατροπή του Κρητικού από τον Γιαϊτζόγλου, ενώ στο 36' ο Αμπελάς με σουτ έκανε το 2-0. Στο 60' η Λέσβος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σκρέκα από τον Κασσανή, όμως ο Χασάνι που ανέλαβε την εκτέλεση δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουλούρη.lesvos-dodekanisa-K16-2022-23_1-6.jpg (770×512)

Η Κ16 της ΕΠΣ Δωδεκανήσου νίκησε εύκολα 6-1 την ομάδα της Λέσβου που αγωνίστηκε σε όλον τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της αποβολής στο 2ο λεπτό του τερματοφύλακα Καβουρτίδη για μαρκάρισμα εκτός περιοχής στον Φραγκονικόλα, ο οποίος στο 8' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η απάντηση της Λέσβου ήρθε στο 36' με τον Ράσκο να ισοφαρίζει 1-1 με μακρινό σουτ, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Καστρενό, ενώ πριν τη λήξη του ημιχρόνου σκόραρα για τρίτη φορά με τον Σισώη. Στην επανάληψη, βρήκαν δίχτυα ξανά ο Φραγκονικόλας και ο Σισώης, ενώ το 6-1 έγινε στο 75' από τον Ζερβό.

Τέλος, στα άλλα παιχνίδια η Κ14 της ΕΠΣ Χίου νίκησε 4-0 τη Σάμο, ενώ η Κ16 της Σάμου επιβλήθηκε με 1-2 απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα της Χίου.