Ακαδημία Βορείου Αιγαίου: Ένα χρυσό και δύο χάλκινα μετάλλια στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

14/11/2022 - 12:28 Τελευταία τροποποίηση στις 14/11/2022 - 12:34

Με ένα χρυσό και δύο χάλκινα μετάλλια επιστρέφει η ακαδημία Βορείου Αιγαίου από το 18ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Wushu Kung Fu που διεξάγεται στο Λουτράκι, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική δουλειά που πραγματοποιείται στο σύλλογο.

Η Μαριλένα Βατζάκα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο

Άλλη μια μοναδική αγωνιστική εμπειρία είχαν οι 6 αθλητές και οι αθλήτριες συνολικά του συλλόγου, οι οποίοι ξεδίπλωσαν ξανά το ταλέντο τους και τις ικανότητες τους αποσπώντας σημαντικές διακρίσεις στις κατηγορίες 19-40 ετών και 17-19 ετών.

Συγκεκριμένα, η αθλήτρια Μαριλένα Βατζάκα ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου κατακτώντας την πρώτη θέση στην κατηγορία νότιο κοντάρι. Επίσης, οι αθλητές Γιώργος Κλάβας και Νίκος Νησιώτης κατέκτησαν την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στις κατηγορίες νότια γροθιά και νότιο κοντάρι αντίστοιχα.

Ο Νίκος Νησιώτης πήρε την τρίτη θέση

Ακόμη, η Χριστίνα Βατζάκα κατέκτησε την 6η θέση στη νότια γροθιά, ο Θοδωρής Μήλιος πήρε την 5η θέση στην ίδια κατηγορία, ενώ ο Λουκάς Πετραδέλλης βγήκε όγδοος.