2ος στην Ορεινή Ναυπακτία ο Αλεξίου

22/08/2022 - 21:44 Τελευταία τροποποίηση στις 22/08/2022 - 22:33

Άλλη μια μεγάλη επιτυχία κατέγραψε χθες ο Μυτιληνιός ποδηλάτης Δημήτρης Αλεξίου, κατακτώντας τη δεύτερη θέση σε αγώνα open στην ορεινή Ναυπακτία.

Ο πολυνίκης αθλητής στον ορεινό αγώνα 40 χλμ., τερμάτισε 2ος στην κατηγορία του 18-29 με χρόνο 2.28.10.23, καθώς ένα λάθος των εθελοντών οι οποίοι υπέδειξαν λάθος διαδρομή αναγκάζοντας τον αθλητή να επιστρέψει στην αφετηρία με αποτέλεσμα να "γράψει" επιπλέον 7 χλμ., χάνοντας έτσι την ευκαιρία να βρεθεί στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ακόμη και έτσι, απέδειξε ξανά το πόσο σπουδαίος αθλητής είναι, αφού προσπάθησε να επανορθώσει  και να κατακτήσει τελικά το ασημένιο μετάλλιο. Την πρώτη θέση πήρε ο Βασίλης Κρουστάλης από τα Μέγαρα, ενώ στη τρίτη θέση κατέλαβε ο Γιώργος Κατσούπης από την Πάτρα.