Τρίτος στην Ελλάδα ο Δημήτρης Αλεξίου

29/01/2023 - 18:34 Τελευταία τροποποίηση στις 29/01/2023 - 19:11

Η μία επιτυχία διαδέχεται την άλλη για τον Δημήτρη Αλεξίου, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα cyclocross που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 29/1 στο Άλσος της Νέας Φιλαδέλφειας.

Ο Αλεξίου που αγωνίζεται με τους Ποδηλάτες Χίου, στον δυνατότερο αγώνα της μέχρι τώρα πορείας του και μέσα από μια απαιτητική  διαδρομή κατάφερε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανάμεσα σε 23 ποδηλάτες απ' όλη την Ελλάδα, στην κατηγορία ανδρών Elite.

Παρότι ξεκίνησε από τελευταία την γραμμή λόγω του ότι δεν είχε βαθμούς καθώς συμμετείχε για πρώτη φορά στον συγκεκριμένο αγώνα που ήταν και πρώτη συμμετοχή Μυτιληνιού ποδηλάτη, κατάφερε μέσα από πολλές εναλλαγές θέσεων από την αρχή έως το τέλος να καλύψει την απόσταση σε 1 ώρα. Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Αντωνιάδης, ενώ  δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Καρούσος.