Πρόκριση για Κάσσου, Γρηγορίου, Κολώνα και Φαΐκογλου!

05/07/2019 - 14:01 Τελευταία τροποποίηση στις 05/07/2019 - 19:30

Μια ακόμα συμμετοχή σε τελικό θα έχει η Μαρία Κάσσου, που χθες κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 1.500μ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στίβου Κ18 των Τρικάλων και το απόγευμα θα αγωνιστεί στον αντίστοιχο των 800μ.

Η πρωταθλήτρια του Αρίωνα Μυτιλήνης, που προπονείται με τον Παράσχο Κανλή, κέρδισε εύκολα τη 2η προκριματική σειρά με χρόνο 2:24.59. Η Κάσσου πέρασε στον τελικό με την 9η καλύτερη επίδοση μεταξύ των 12 αθλητριών που θα διεκδικήσουν τα μετάλλια του αγωνίσματος.

Ο Βασίλης Γρηγορίου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν πολύ καλός στα 200μ, περνώντας με την 3η καλύτερη επίδοση στον τελικό των 200μ, σημειώνοντας χρόνο 22.77.

Διπλή εκπροσώπηση σε τελικούς θα έχει και η Λήμνος, με τον Γκαλήπ Φαΐκογλου (ΑΟ Ηφαιστία) να προκρίνεται στο μήκος έχοντας καλύτερο άλμα στα 6,62μ, που ήταν η 4η καλύτερη επίδοση των προκριματικών. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Γιώργος Κιόσα (Φιλαθλητικός Μυτιλήνης) είχε άλμα στα 5,90μ και έμεινε στην 35η θέση μεταξύ 44 αθλητών στον προκριματικό.

Επίσης, ο Μιχάλης Κολώνας (ΑΕ Λήμνου) τα πήγε εξαιρετικά στα 800μ, πετυχαίοντας χρόνο 1:59.70 που ήταν επίσης η 4η καλύτερη επίδοση του πρωινού προγράμματος. Στο ίδιο αγώνισμα, o Στράτος Γαληνός (Αρίων Μυτιλήνης) ήταν 30ος με χρόνο 2:06.10.