Χρυσή Πανελληνιονίκης η Πλωμαρίτου!

13/07/2019 - 20:39 Τελευταία τροποποίηση στις 14/07/2019 - 12:23

Ο κλασικός αθλητισμός της Λέσβου συνεχίζει να εντυπωσιάζει, πανηγυρίζοντας ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο, αυτή τη φορά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα K16 στη Χαλκίδα.

Η Ευστρατία Πλωμαρίτου της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης ήταν εκείνη που ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου των 600μ στην κατηγορία των παγκορασίδων, επιβεβαιώνοντας ότι αποτελεί μια αθλήτρια με σπουδαίο μέλλον στις μεσαίες αποστάσεις.

Η πρωταθλήτρια του Γρηγόρη Κοντού κέρδισε πολύ άνετα με χρόνο 1:40.51, αφήνοντας στη 2η θέση την Ελισάβετ Λόλα (Αρίων Πατρών - 1:41.24) και στην 3η θέση την Αικατερίνη Παπαχελά (Σχολή Μωραίτη - 1:41.68).

Να σημειωθεί ότι στο ίδιο αγώνισμα η Κάρλα Λαρίσα Αμμπρους (Φιλαθλητικός Μυτιλήνης) ήταν 26η με 1:57.20 και η Αποστολία Ειρήνη Λαγού (Ηφαιστία Λήμνου) ήταν 27η με 1:58.26.

Επίσης η Μαρία Μπαρέλλη της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης κατέκτησε την 5η θέση στα 2.000μ των παγκορασίδων, με 7:09.41, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση σε ένα ιδιαιτέρως απαιτητικό αγώνισμα.