Ενεργοί και φέτος οι Lesvos Runners στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας

11/11/2019 - 22:37 Τελευταία τροποποίηση στις 12/11/2019 - 12:56

Μπορεί να ήταν αφρικανική υπόθεση και ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, με τον Τζον Κιπκόρι Κόμεν να παίρνει το χρυσό μετάλλιο και τον Φελισιέν Μουχιτίρα από την Ρουάντα το αργυρό, ωστόσο το χάλκινο κατέληξε στον Έλληνα μαραθωνοδρόμο Κώστα Γκελαούζο.

Ο 42χρονος Κόμεν έφτασε στο Καλλιμάρμαρο μετά από 2 ώρες, 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα, με τον Μουχιτίρα να ακολουθεί πίσω του τερματίζοντας σε χρόνο 2:16.43, ενώ ο δρομέας του Παναθηναϊκού ήταν 3ος με χρόνο 2:19.02, κατακτώντας παράλληλα και την πρωτιά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ωστόσο, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, αρκετοί ήταν οι δρομείς που έλαβαν μέρος στη διοργάνωση από τη Λέσβο. Συγκεκριμένα, οι Lesvos Runners έκαναν αισθητή την παρουσία τους, με καλύτερο όλων των Φώτη Ζησιμόπουλο, που τερμάτισε σε 2:36.01, κατακτώντας έτσι την 8η θέση μεταξύ των Ελλήνων δρομέων.

Μάλιστα, ο Ζησιμόπουλος κατέρριψε το παλλεσβιακό ρεκόρ, που κρατούσε από το 2013 ο Χουσεΐν Χμαϊντούχ, αγωνιζόμενος τότε με τα χρώματα της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, έχοντας τερματίσει την ιστορική διαδρομή σε 2:36.39.