Με 11 μετάλλια η Λέσβος την 1η μέρα των Αιγαιοπελαγίτικων

07/10/2012 - 12:27 Τελευταία τροποποίηση στις 07/10/2012 - 16:44

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα των 25ων Αιγαιοπελαγίτικων Αγώνων, στο Στάδιο της Νάξου, με μεγάλη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών σε όλες τις κατηγορίες.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων, η Λέσβος πανηγύρισε 11 μετάλλια, έχοντας και πολύ καλά πλασαρίσματα εκτός βάθρου, με τους αθλητές των σωματείων του νησιού μας να ξεχωρίζουν για το ταλέντο και τις επιδόσεις τους.

Στα 100μ γυναικών, η Ιωάννα Λιτσολάρη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 12.71, τερματίζοντας με άνεση μπροστά από τις Νικολάου (Διαγόρας Ρόδου - 13.65) και Μπερν (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου - 13.68).

Στα 800μ των ανδρών, ο Χουσεΐν Χμαντουίχ (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κέρδισε την κούρσα με χρόνο 2:03.87, αφήνοντας πίσω του τον Στύλλα (ΑΟ Μυκόνου - 2:04.44) και τον Συμιριώτη (ΦΟ Βροντάδου - 2:05.18). O Οισίν Κρεμέρ (Ολυμπιάς Μήθυμνας) ήταν ένατος στο ίδιο αγώνισμα με επίδοση 2:17.41.

Τα 3000μ βάδην γυναικών ήταν υπόθεση καθαρά της Λέσβου με τέσσερις αθλήτριες στην πρώτη πεντάδα του αγωνίσματος. Την κούρσα κέρδισε η Μπαριμέ Κιελεμένη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) με 17:56.07, στην 3η θέση τερμάτισε η Παναγιώτα Κομνηνού (Ολυμπιάς Μήθυμνας) με 18:37.25, στην 4η θέση η Ιώ Σταυρινού (Ολυμπιάς Μήθυμνας) με 18:56.60 και στην 5η θέση η Μυρσίνη Σωτηροπούλου (Αρισβαίος Καλλονής) με 19:21.29. Ανάμεσά τους τη 2η θέση κατέλαβε η Μαρία Σπυράκη (ΦΟ Βροντάδου - 18:20.77).

Στο ύψος των ανδρών, ο Μαρικλέν Χοτζάϊ (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) πήρε το ασημένιο με άλμα στα 1,70μ χάνοντας την πρωτιά από τον Τσιάβε (Ναξιακός 2003 - 1,70μ) που είχε λιγότερες άκυρες προσπάθειες. Στην 3η θέση έμεινε ο Καλογιάννης (Έφηβος - 1,70μ).

Στα 800μ κορασίδων, η Μαργαρίτα Ντίνα (Αρισβαίος Καλλονής) τερμάτισε στη 2η θέση με χρόνο 2.30.21, πίσω από την Τσακούδη (ΓΑΣ Υγεία Ρόου - 2:25.96), αφήνοντας τρίτη την Μιχάλα (ΦΟ Βροντάδου - 2:30.61).

Στα 1000μ παγκορασίδων Α', η Ευστρατία Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατέκτησε τη 2η θέση με επίδοση 3:18.0. Πρώτη τερμάτισε η Αρμάου (ΑΟ Μυκόνου - 3:15.8) και στην 3η θέση η Ιωάννου (Παγχιακός - 3:20.6). Στην ίδια κούρσα, η Κλαούντια Λαμάϊ (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατετάγη στην 6η θέση με επίδοση 3:38.4.

Στα 1000μ παγκορασίδων Β', η Κασάνδρα Τερζή (Ολυμπιάς Μήθυμνας) τερμάτισε στη 2η θέση με 3:26.35, μένοντας πίσω από τη Μούγκρου (Κάλυμνος 2000 - 3:23.01). Στην ίδια κούρσα, η Αλεξάνδρα Λάγκος (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν τέταρτη με 3:39.32 και η Ελένη Αυλωνίτη (Αρισβαίος Καλλονής) πέμπτη με 3:40.39.

Στα 100μ ανδρών, ο Χαράλαμπος Πετρόπουλος (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) τερμάτισε στην 3η θέση με επίδοση 11.53. Το χρυσό κατέκτησε ο Σεϊτανίδης (Εύδαμος Κω - 11.31) και το ασημένιο μετάλλιο ο Κολιαράκης (Παμμηλιακός - 11.41). Στην ίδια κούρσα ο Βασίλης Χασάπης (Αρισβαίος Καλλονής) κατετάγη στην 9η θέση με επίδοση 11.90 και ο Παναγιώτης Βερβέρης (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) τη 10η θέση με χρόνο 12.07.

Στη σφαιροβολία των παγκορασίδων Β' η Πηνελόπη Παναγιωτέλλη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) είχε καλύτερη ρίψη στα 9,74μ και τερμάτισε στην 3η θέση. Πρώτη ήταν η Μαγκούλια (Κάλυμνος 2000 - 12,10μ) και δεύτερη η Μαργαρίτη (Ναξιακός 2003 - 11,10μ). Στο ίδιο αγώνισμα η Στέλλα Εγγλέζου (Αρίων Μυτιλήνης) με ρίψη στα 8,11μ κατετάγη στην 7η θέση και η Μαρία Αϊβαλιώτη (Αρίων Μυτιλήνης) με 7,44μ στην 8η θέση.

Στα 60μ παμπαίδων Β', ο Μιχάλης Μαινεμενλής (Αρισβαίος Καλλονής) τερμάτισε στην 3η θέση με χρόνο 8.88, πίσω από τον Μπούλκα (Ναξιακός 2003 - 8.56) και τον Κυριακόπουλο (Πανναξιακός - 8.66). Στην ίδια κούρσα ο Γιάννης Κατσαρός (Αρισβαίος Καλλονής) ήταν 6ος με χρόνο 9.83.

Στα 1000μ παμπαίδων Β', ο Δημήτρης Ντίνας (Αρισβαίος Καλλονής) τερμάτισε στην 3η θέση με χρόνο 3:18.38, πίσω από τον Μπράτση (Ίκαρος - 3:13.66) και τον Ιωάννου (Παγχιακός - 3:15.00).

Στον ακοντισμό των ανδρών, ο Παναγιώτης Δεμερτζής (Αλκαίος Μυτιλήνης) κατετάγη στην 5η θέση με βολή στα 47,00μ, ενώ ο Κωνσταντίνος Καραγιάννης (Ολυμπιονίκης Λέσβου) ήταν 6ος με βολή στα 41,00μ. Την 1η θέση στο αγώνισμα κατέκτησε ο Τρούμπας (Εύδαμος Κω) με βολή στα 67,80μ.

Στον ακοντισμό των γυναικών, η Μαρία Μελέτογλου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) είχε καλύτερη βολή στα 25,80μ και κατετάγη στην 5η θέση, με την Σφουγγαριστού (Κάλυμνος 2000 - 35,00μ) να κερδίζει το αγώνισμα.

Στα 400μ γυναικών, η Άννα Λογγίου (Ολυμπιάς Μήθυμνας) τερμάτισε στην 5η θέση με επίδοση 1:08.55, σε μια κούρσα που την κέρδισε η Άννα Μανιά (Κάλυμνος 2000 - 1:00.79).

Στο μήκος των παγκορασίδων Α', η Ιωάννα Μαινεμένιου (Αρισβαίος Καλλονής) είχε καλύτερο άλμα στα 3,99μ και τερμάτισε στην 8η θέση, ενώ η Μαρία Ταχτατζή (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) με άλμα στα 3,61μ κατετάγη στη 10η θέση.

Στο μήκος των παμπαίδων Α', ο Φανούρης Θεριουδάκης (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατετάγη στην 6η θέση με άλμα στα 5,01μ και ο Μάριος Δεμερτζής (Αλκαίος Μυτιλήνης) στην 9η θέση με άλμα στα 4.59μ, σε ένα αγώνισμα που το κέρδισε ο Αντωνούσος (Αναγέννηση Σάμου) με άλμα στα 6,35μ.

Στη σφαιροβολία γυναικών, η Ιωάννα Τσαμουρά (Παγγεραγωτικός) με βολή στα 6,09μ κατετάγη στη 16η θέση και η Βαρβάρα Δεμερτζή (Αλκαίος Μυτιλήνης) με βολή στα 6,03μ ήταν 17η.