Εντυπωσίασε η Τσιολακούδη

19/06/2010 - 16:34 Τελευταία τροποποίηση στις 12/07/2010 - 17:54

Εντυπωσιακή παρουσία είχαν η Αγγελική Τσιολακούδη και ο Μιχάλης Μερτζανίδης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου της κατηγορίας ανδρών και γυναικών, που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στην Πάτρα. Οι δύο αθλητές από τη Λέσβο και τη Λήμνο, αντίστοιχα, πέτυχαν αρκετά καλές επιδόσεις για την εποχή, αποδεικνύοντας πως βρίσκονται σε ανοδική πορεία.

Στον ακοντισμό γυναικών, η Αγγελική Τσιολακούδη ήταν σε ένα ακόμα αγώνα σταθερή στις βολές της. Η πρωταθλήτρια μας, κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο, με βολή στα 54,30μ, μένοντας πίσω από τη Σάβα Λίκα του Πανελληνίου που κέρδισε την πρωτιά με βολή στα 55,63μ. Η Μυτιληνιά αθλήτρια του Χρήστου Παπαδόπουλου θα συμμετάσχει σε αγώνες και το επόμενο χρονικό διάστημα, με στόχο να βελτιώσει ακόμη περισσότερο την ατομική της επίδοση. Η Τσιολακούδη, που ανήκει πλέον στο σύλλογο της η ΕΑ Ρεθύμνου, βοήθησε με την απόδοσή της, ώστε το σωματείο της να τερματίσει στη 2η θέση της κατάταξης με 146 βαθμούς, πίσω από τον Ολυμπιακό, που συγκέντρωσε 173 βαθμούς.

Ο Λημνιός Μιχάλης Μερτζανίδης είχε καλύτερο άλμα στο μήκος στα 7,24μ και με αυτή του την επίδοση, κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Ο Μιχάλης βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και με σκληρή προετοιμασία, είναι βέβαιο πως θα  βελτιωθεί ακόμη περισσότερο. Ο πρωταθλητής μας, που συμπλήρωσε ένα χρόνο παρουσίας στην ΕΑ Ρεθύμνου, βοήθησε το σύλλογό του να καταταγεί στην 5η θέση της κατηγορίας ανδρών, με 76 βαθμούς.