Αργυρό μετάλλιο για τον Νίκο Δέμελη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κωπηλασίας

13/05/2024 - 12:29 Τελευταία τροποποίηση στις 13/05/2024 - 13:04

Ο Νίκος Δέμελης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας που διεξήχθη το διάστημα 9-12 Μαϊου στον Σχοινιά.

Ο αθλητής του ΝΟΜ με χρόνο 7:11:07 κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία σκιφ ανδρών. Πρώτος αναδείχθηκε ο Μακρυγιάννης Παναγιώτης και τρίτος ο Καλαντίδης Αριστείδης.

Επίσης, από τον Ναυτικό Όμιλο Μυτιλήνης, η Τριανταφυλιά Βερβέρη τερμάτισε πρώτη στον μικρό τελικό σκιφ νεανίδων με 08:35:15. Επίσης, στον ίδιο αγώνα η Μαρία Σπανιόλα πήρε την έκτη θέση με χρόνο 08:54:61. Οι νεαρές αθλήτριες που ανήκουν στην κατηγορία των κορασίδων αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες, καθώς το πρωτάθλημα κορασίδων θα διεξαχθεί τον Ιούλιο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 90ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα δεν πήραν μέρος οι αθλητές κι αθλήτριες της Ολυμπιακής ομάδας που προετοιμάζονται για την τελική προολυμπιακή ρεγκάτα που θα γίνει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στη Λουκέρνη και θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στους Ολυμπιακούς αγώνες αλλά και στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα γίνει στην ίδια πόλη της Ελβετίας για τα πληρώματα που έχουν ήδη προκριθεί.