![Sportlesvos.gr Logo](/images/logo-sportlesvos-wh-new.png)
Απαγορεύεται η χρήση ή επαναδημοσίευσή του σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς τη γραπτή άδεια του εκδότη.
"Μπάλα στον Αέρα" 99 FM. Ακούστε Ζωντανά
Αυλαία στην 8η Αγωνιστική των δύο ομίλων της Β' ΕΠΣ Λέσβου, με δύο πρωινά παιχνίδια. Στο νότο, ο Αρίων Παλαιοκήπου δε δυσκολεύτηκε στο Ίππειος, επικρατώντας του Αστέρα (0-4), ενώ στο βορρά Ταξιάρχης και Άναξος αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) στον Μανταμάδο.
Ρεπορτάζ | Νίκος Λαγουτάρης
Νότιος Όμιλος - 8η Αγωνιστική
Αστέρας Ιππείου-Αρίων Παλαιοκήπου 0-4 (0-1)
Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Αρίων Παλαιοκήπου, που πέρασε με εμφατικό "2" από το Ίππειος, νικώντας τον τοπικό Αστέρα με 0-4. Το σκορ άνοιξε ο Μυλωνάς στο πρώτο μέρος (20'), ενώ τα άλλα τρία γκολ επιτεύχθηκαν στην επανάληψη. Ο Σαντορινιός έκανε το 0-2, ο Γκιόργκι το 0-3 και ο Μυλωνάς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 0-4.
Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας-Θύελλα Πηγής 5-0
Καμία αντίσταση δεν προέβαλλε η Θύελλα στη Μόρια απέναντι στον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας, που επιβλήθηκε με 5-0. Χατ τρικ σημείωσε ο Γιώργος Καδής (6', 44' και 54'). Το σκορ άνοιξε ο Κατζανός (4') και ενδιάμεσα πέτυχε ένα ακόμα γκολ ο Βασιλέλλης (37').
Ορφέας Κεραμειών-Δόξα Πλαγιάς 5-0
Μονότερμα έπαιξε ο Ορφέας Κεραμειών τη Δόξα Πλαγιάς, χάνοντας πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, οπότε και προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Βαρνά (3'), από ασίστ του Τσαΐρη και σέντρα - σουτ του Παναγιώτη (35'), που ξεγέλασε τον τερματοφύλακα και κατέληξε στα δίχτυα. Με την επανέναρξη ο Κατζανός έκανε το 3-0 (53') και ακολούθως ο νεαρός Σαράφης σημείωσε δύο ακόμα γκολ (72', 83') για το τελικό 5-0. Δοκάρι είχε ο Κατζανός για τον Ορφέα, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Λάμπρου Κανλή.
ΑΟ Βασιλικών-Παλλεσβιακός 0-5 (0-2)
Εύκολο απόγευμα για τον Παλλεσβιακό, που πέτυχε 5 γκολ ενώ είχε και δύο δοκάρια με Νίκο Χριστοδούλου και Αζάμπι. Σκόρερς χρίστηκαν οι Αζάμπι, Γονιδέλλης, Στρατής Χριστοδούλου, Νίκος Χριστοδούλου και Παπαγεωργίου.
Ρεπό: Έφηβος Παμφίλων
Δείτε τη ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ του ΝΟΤΙΟΥ Ομίλου της Β' ΕΠΣ Λέσβου
Βόρειος Όμιλος - 8η Αγωνιστική
Ταξιάρχης Μανταμάδου-Άναξος 1-1 (0-0)
Ο Νικόδημος Δρακούλης άνοιξε το σκορ, μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, με γκολ στο 60ο λεπτό. Όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα Φιλέ -που αγωνίστηκε τραυματίας, αφού δεν μπορούσε να αγωνιστεί ο Κινικλής- έδωσε την ευκαιρία στον Στρατή Χαλκιώτη με κεφαλιά να σώσει το βαθμό για την Άναξο, παγώνοντας το Γήπεδο Μανταμάδου.
Φίλια-Ορφέας Άντισσας 5-1 (3-0)
Σε... οικογενειακή υπόθεση μετέτρεψαν το ματς τα αδέρφια Καλούλι, με τον Κριστίν να σημειώνει χατ τρικ και τον Μάριο να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ. Η ομάδα του Τάσου Σπύρου προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0, ενώ είχε και δύο δοκάρια. Το γκολ της τιμής για τον Ορφέα Άντισσας πέτυχε ο Καραβασίλης.
Γερμανός Καραβαγγέλης-Απόλλων Δαφίων 2-8
Υπό βροχή, αλλά και με ομίχλη πραγματοποιήθηκε το ματς στη Στύψη, με τον Γερμαν;o Καραβαγγέλη να προηγείται με εκτέλεση πέναλτι του Σανταβά. Ο Βαμβουκλής με χτύπημα φάουλ έφερε το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, η ομάδα του Νίκου Μάτα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και πήρε εμφατική νίκη. Χατ τρικ σημείωσε ο Νερατζής, ενώ από δύο γκολ πέτυχαν ο Πλούμης και ο Μίμης Κουτλής. Για την ομάδα της Στύψης είχε μειώσει προσωρινά σε 2-5 ο Σανταβάς, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Μακαρέας Άγρας-Παπανικολής Ερεσού 1-3
Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Παπανικολή, που έδειξε ότι διαθέτει ψυχικά αποθέματα και πρόσθεσε τρεις ακόμα πόντους στη συγκομιδή του, απέναντι σε έναν μέτριο Μακαρέα Άγρας. Ο Μανώλης Κόβρας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Ερεσού με μακρινό σουτ και το 0-2 έκανε λίγο αργότερα, επίσης με σουτ, ο Γελέκης. Πριν την ανάπαυλα, ο Μακαρέας μείωσε με γκολ του Παναγιώτη Ψύλλου και προσπάθσε στο ξεκίνημα της επανάληψης να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα, αλλά ο κίπερ Βαγγέλης Δεσποτίδης του Παπανικολή "κατέβασε τα ρολά", κρατώντας το 1-2. Η μπάλα τιμώρησε τους γηπεδούχους σε μια κόντρα επίθεση, αφού ο Καραμηνάς έκανε το 1-3, κλειδώνοντας τη νίκη του Παπανικολή. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τον υψηλόσωμο αμυντικό Γιώργο Βασιλέλλη, αλλά παρ' όλα αυτά πήραν το τρίποντο.
Ρεπό: Προοδευτική Σκ. Καλλονής
Δείτε τη ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ του ΒΟΡΕΙΟΥ Ομίλου της Β' ΕΠΣ Λέσβου