Πάτησε κορυφή ο Παλλεσβιακός 59-46 τον Παπάδο Γέρας

21/01/2024 - 12:38 Τελευταία τροποποίηση στις 22/01/2024 - 12:05

Συγκάτοικοι  πλέον στην κορυφή της Α ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου ανδρών είναι ο Παλλεσβιακός και ο Παπάδος μετά τη μεγάλη νίκη 59-46 του «Παλλε» στο χθεσινό 20/1 ντέρμπι.

Στα χρώματα του Παλλεσβιακού βάφτηκε το ντέρμπι κορυφής ανδρών της Α ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, ο οποίος υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα τον Παπάδο, που έδειξε σημάδια αποδιοργάνωσης σε ορισμένα σημεία. Μεγάλη αποχή από τους αγωνιστικούς χώρους για την ομάδα του Σταύρου Προκοπίου, καθώς αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας για το 2024 και έλλειψη βασικών παικτών. Από την άλλη πλευρά, μεγαλύτερο πάθος και μαχητικότητα από τον Παλλεσβιακό που διατήρησε το προβάδισμα σε όλον τον αγώνα.

Πιο εύστοχος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Παλλεσβιακός και με καλή άμυνα πήρε προβάδισμα  μέχρι 8 πόντους, όμως στη συνέχεια η ομάδα της Γέρας ισορρόπησε, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 15-12. Στη δεύτερη περίοδο ο «Παλλε» βρήκε κάποια μακρινά σουτ, κλείνοντας το ημίχρονο στο 43-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε λάθη, όμως ήταν εύστοχες από την περιφέρεια. Στο τελευταίο μέρος οι δύο ομάδες πάλεψαν, ωστόσο δύο καθοριστικής σημασίας τρίποντα από το Παλλεσβιακό στα 4 λεπτά πριν το τέλος, «σκότωσαν» τον Παπάδο, ο οποίος σε αυτό το διάστημα έχασε με τραυματισμό στον αστράγαλο και τον Στρατή Λινάρδο. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παλλεσβιακό να πανηγυρίζει στο τέλος μια μεγάλη νίκη.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις του Σαββάτου, ο Ερμής Παμφίλων έκανε την έκπληξη, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Αίολο 50-53, ενώ νικητής αναδείχθηκε και ο Παγγεραγωτικός απέναντι στον Αιολικό με σκορ 41-44. Η 8η αγωνιστική ολοκληρώθηκε την Κυριακή με τη νίκη του Αρισβαίου 65- 85 απέναντι στην Αθλητική Λέσχη. Ο Αρισβαίος μετά από αυτή τη νίκη πέρασε στη δεύτερη θέση.