Τα βρήκε «σκούρα» ο Αρισβαίος αλλά πήρε τη νίκη

04/02/2024 - 11:40 Τελευταία τροποποίηση στις 05/02/2024 - 14:19

Ο Αρισβαίος δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον Παλλεσβιακό, στην πιο ενδιαφέρουσα αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Α ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, αλλά στα τελευταία λεπτά με μεγαλύτερη ψυχραιμία και πιο καθαρό μυαλό πήρε το ροζ φύλλο αγώνα 63-69 διατηρώντας το απόλυτο.

Δυνατό ντέρμπι με μεγάλη ένταση διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης το βράδυ του Σαββάτου μεταξύ του πρωτοπόρου Αρισβαίου και του δεύτερου Παλλεσβιακού που κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο του. Ασταμάτητος ο Σπύρος Νικέλλης, έδωσε σκληρές μάχες κάτω από τη ρακέτα και κράτησε όρθιο τον «Παλλε» μέχρι το φινάλε, σημειώνοντας παράλληλα και τους περισσότερους πόντους (41!) για την ομάδα του.

Η ομάδα της Καλλονής με καλή άμυνα και καλάθια στον αιφνιδιασμό πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα, ωστόσο ο Παλλεσβιακός σταδιακά επανήλθε, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρισβαίος υπέστη καθίζηση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος του, ο οποίος κάλυψε αρχικά τη διαφορά και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο 38-32.

Δυναμικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο για τον Αρισβαίο που ανέκτησε το προβάδισμα 45-52. Η ομάδα του Γιάννη Χρυσουλάκη έδειξε αποφασισμένη να διεκδικήσει τη νίκη έως το τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο στο τέλος ο Αρισβαίος πιο ψύχραιμος και με καθοριστικό δίποντο στα 17 δευτερόλεπτα από τον Γιάννη Σίνη κλείδωσε τη νίκη που τον κράτησε στην πρώτη θέση.lesxi-ermis.jpg (1170×676)

Συγκάτοικος στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Αρισβαίο είναι ο Παπάδος Γέρας που επικράτησε εύκολα του Παγγεραγωτικού με σκορ 86-22. Σε μια επίσης δυνατή αναμέτρηση που κρίθηκε στο τέλος ο Ερμής νίκησε 66-69 την Αθλητική Λέσχη. Τέλος, ο ΑΟΜ πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα 52-59 με αντίπαλο τον Πολυνίκη.