Παλλεσβιακός και Γέρα στον τελικό!

25/09/2014 - 13:34

Μετά από δύο συναρπαστικούς σε εξέλιξη ημιτελικούς για το Κύπελλο Λέσβου "Γεώργιος Καρέκος", βγήκε χθες το βράδυ το ζευγάρι του τελικού της φετινής διοργάνωσης, εκεί όπου θα αναμετρηθούν ο Παλλεσβιακός και ο Παπάδος Γέρας.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, ο "Παλλέ" των Χρυσουλάκη και Ρούσσου επιβλήθηκε στην παράταση του Αιολικού με σκορ 56-57, σε ένα ματς με ένταση και κύριο χαρακτηριστικό του το άγχος των δύο ομάδων για την πρόκριση. Ο αγώνας κινήθηκε σε χαμηλό σκορ, με τον Παλλεσβιακός να προηγείται στο ημίχρονο 17-20. Η ομάδα του Στρατή Αλμπάνη, έχοντας τους Ιωαννίδη (17π) και Τσακαλάκη (10π) ως επιθετική αιχμή κατάφερε να στείλει το ματς στο έξτρα 5λεπτο, μετά από αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο. Εκεί ωστόσο μίλησαν οι Τζουραμάνης (18π) και Ιορδάνου (16π), που ήταν και οι πρώτοι σκόρερς των νικητών.

Στο δεύτερο ημιτελικό, ο Παπάδος Γέρας πήρε το προνομιούχο εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα υπερσπιστεί τον περσινό του τίτλο. Οι Γεραγώτες κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γρηγόρη Ζεστό (15π) και τους Ματζουράνη (14π), Χατζηντάνο (11π), Μπουμπουλέντα (10π), διατηρώντας την πρωτοπορία στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς. Από την ομάδα του Καταύτου ξεχώρισαν οι Κούκουρας (13π), Οικονόμου (1ππ) και Τριχώνας (11π).