Προκρίθηκαν ΑΙΟ και Παγγεραγωτικός

16/09/2013 - 15:33

aiolikos_makareasΠαγγεραγωτικός και Αιολικός πήραν την πρόκριση για τη Β΄ Φάση του Κυπέλλου Λέσβου «Γεώργιος Καρέκος», επικρατώντας των ΑΟΜ και Μακαρέα αντίστοιχα το Σάββατο το απόγευμα στο Κλειστό της Νεάπολης. Την ίδια ώρα ο Αρισβαίος Καλλονής έπαιρνε την πρόκριση  άνευ αγώνα από τον Αστέρα Νίκης που δεν κατήλθε στον αγώνα, συνθέτοντας μαζί την Ολυμπιάδα Μήθυμνας που είχε προκριθεί απευθείας, τη Β΄Φάση του θεσμού. Εκεί όπου περιμένουν ο Αρίονας Μυτιλήνης στους αγώνες που θα διεξαχθούν την ερχόμενη Τετάρτη, η ΚΤΕΟ Ασβεστάς Γέρα, ο Παλλεσβιακός και η Παναγιούδα.

Ο Αιολικός κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν και έτρεξε το γήπεδο και απέκτησε διψήφια διαφορά πόντων, κλείνοντας στην ανάπαυλα με επί μέρους σκορ 34-20.  Στην Τρίτη περίοδο ο Μακαρέας δεν κατάφερε ποτέ να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι και το ροζ φύλλο κατέληξε εύκολα στην ομάδα του Στρατή Αλμπάνη με το τελικό 70-41.

Ο Ιωαννίδης που πέτυχε 17 πόντους με τους Τσακαλάκη και Παπαχρήστου που έβαλαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα διακρίθηκαν για τους τυπικά γηπεδούχους ενώ από τους ηττημένους διψήφιο αριθμό πόντων είχε μόνο ο Κοσμάς με δύο τρίποντα.

Μετά από συναρπαστική μονομαχία ο Παγγεραγωτικός λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο τον ΑΟ Μυτιλήνης με 68-77 με τους Χατζηντάνο για τους νικητές και Περουλάκη για τους ηττημένους να κάνουν μεγάλο παιχνίδι, πετυχαίνοντας 18 και 23 πόντους αντίστοιχα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-31 υπέρ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη ωστόσο και στην τρίτη περίοδο, ο Παγγεραγωτικός απέκτησε προβάδισμα έξι πόντων, που το διατήρησε μέχρι τέλους.

Στην επόμενη φάση τώρα ο Αιολικός διασταυρώνεται με τον Αρίονα Μυτιλήνης σε μία ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, ο Αρισβαίος θα πέσει επάνω στην ΚΤΕΟ Ασβεστάς Γέρα, η Ολυμπιάδα Μήθυμνας θα αντιμετωπίσει τον Παλλεσβιακό και ο Θησέας Παναγιούδας τον Παγγεραγωτικό.