Νικητής στην πρεμιέρα ο ΒΑΟΛ

01/04/2023 - 15:59 Τελευταία τροποποίηση στις 01/04/2023 - 16:08

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του ΒΑΟΛ στην πρεμιέρα της Β φάσης των Πανελληνίων πρωταθλημάτων εφήβων και νεανίδων.

Την Παρασκευή 31/3 στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης παρουσία αρκετών φιλάθλων, η ομάδα από τη γειτονική Χίο έκανε ιδανικό ξεκίνημα, μετρώντας νίκες και στις δύο κατηγορίες.

Στην αναμέτρηση με τον πρωταθλητή Λέσβου Αίολο στην κατηγορία των νεανίδων, ο ΒΑΟΛ νίκησε 39-42.  Οι πρωταθλήτριες Χίου επιβλήθηκαν κόντρα στον μαχητικό Αίολο σε έναν από αγώνα που εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ο ΒΑΟΛ διατήρησε σταθερά το προβάδισμα σε όλο σχεδόν τον αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό. Ένα ξέσπασμα του Αίολου στο τελευταίο δεκάλεπτο οδήγησε την αναμέτρηση στην κόψη του ξυραφιού, με τις Μυτιληνιές να μαζεύουν γρήγορα τη διαφορά και να φτάνουν ακόμα και στην ισοφάριση, όμως ο ΒΑΟΛ στο φινάλε ήταν πιο εύστοχος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Από την ομάδα της Χίου ξεχώρισαν η Μαρία Σουλίκα με 19(1), η Ντορίνα Οικονόμου (8) και η Σταυρούλα Πατεράκη 7(1), ενώ από την ομάδα της Λέσβου η Καραβατάκη έφτασε τους 20 πόντους.

Στους εφήβους η Αθλητική Λέσχη λύγισε στην παράταση 56-63, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται στο 48-48. Ο ΒΑΟΛ ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 7-19, ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια η Αθλητική Λέσχη ανέβασε την απόδοση της και σε συνδυασμό με τα λάθη της φιλοξενούμενης ομάδας έφτασε στην ισοφάριση λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Στον έξτρα χρόνο οι παίκτες του Γιώργου Καραμβάλη παρά το ότι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην πλήρη ανατροπή με τελικό αποτέλεσμα 56-63 υπέρ του ΒΑΟΛ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Χιώτικη ομάδα ο Χατζηλάμπρου που πέτυχε 8 τρίποντα και συνολικά 45 πόντους.

Να σημειωθεί ότι πριν τον αγώνα ο Πρόεδρος της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου Βασίλης Ανδριώτης βράβευσε τον προπονητή του Μανώλη Χατζηλάμπρου για την προσφορά του στο Αιγαιοπελαγίτικο μπάσκετ.

Αίολος-ΒΑΟΛ:10-14, 23-26, 31-33, 39-42

Αίολος Μυτιλήνης (Γιαννίκος) Πασινιού, Νικολάου, Ολντάσι, Τικίκη 2, Ισμιρλιάν, Γιαννίκου 3, Καραβατάκη 20, Πρώιου 2, Μιχαλέλλη 3(1), Πασινού Μ. 4, Αργυρού 5, Βύρα

ΒΑΟΛ Χίου (Χατζηλάμπρου) Οικονόμου 8, Σ. Πατεράκη 7(1), Πρελιά 4, Σουλίκα 19(1), Νεαμονίτη, Βαβάκα, Μ. Πατεράκη, Αμέντα, Πατάπη, Πάντζη, Πολυχρόνη, Χαβιάρα 4, Κουϊμάνη

Αθλ. Λέσχη-ΒΑΟΛ: 07-19, 21-28, 30-38, 48-48, (56-63)

Αθλ. Λέσχη (Καράμβαλης - Ζεστός) Σαμαρτζίδης 8(1), Τζίμης, Βελέντζας, Ελευθερίου 13, Στυλιανίδης 20, Σταματίου, Ευαγγέλου, Κιντάκας, Φώτογλου 4, Δεμερτζής 10(1), Ρόβος

ΒΑΟΛ Χίου (Χατζηλάμπρου) Ξηνταριανός, Γκλώτσος 6, Παπαδόπουλος, Αγγελής, Μηλιάδης 9, Κουτσουράκης, Χατζηλάμπρου 45(8), Αλούρδας 3, Γιαννούτσος, Σπυρέλλης, Αντωνίου, Σ. Γεόμελος, Γ. Γεόμελος