Πήρε το ντέρμπι ο Αλκιβιάδης

13/11/2022 - 17:24 Τελευταία τροποποίηση στις 13/11/2022 - 18:20

Φωτογραφία από τον αγώνα Αετός Λουτρών-Αρίων Μήθυμνας

Παραγωγικές ήταν οι ομάδες της Α ΕΠΣ Λέσβου στην τέταρτη αγωνιστική σήμερα Κυριακή 13/11, με μεγάλα σκορ στα περισσότερα γήπεδα. Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι ο Αλκιβιάδης ήταν ο μεγάλος νικητής με 4-3 απέναντι στον Ανδρονικά, ο Διαγόρας νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο, ο Αιγέας 4-0 την Προοδευτική, ο Αετός 7-0 τον Αρίωνα και η Αναγέννηση 1-4 τη Φίλια.

Άνετη νίκη για τον Αετό

Ο Αετός δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να πάρει άλλη νίκη αυτή τη φορά απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας. Το ημίχρονο έκλεισε στο 4-0 με σκορερς του Σεφουλάϊ (5',28') και Βλαστέλλη (9', 44') οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προχώρησαν σε αλλαγές πετυχαίνοντας ακόμα 3 γκολ με τον Μιχαλάκη στο 57' και 71' και τον νεαρό Μανώλη Βόϊκο στο 63', ενώ είχαν και δύο δοκάρια με τον Καλαφάτη στο 75' και τον Πιπερά στο 81'.

Χάρισε τη νίκη ο Μπουρούς

Στην Αγία Παρασκευή ο Διαγόρας με την κεφαλιά του Μπουρού στο 38' κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα του Ατρομήτου. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως έμειναν στο φτωχό 1-0.

"Καθάρισε" ο Θανάσης Πρωτούλης

Μέσα σε έξι λεπτά ο Αιγέας καθάρισε την υπόθεση νίκης απέναντι στην Προοδευτική με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Πρωτούλη. Το ημίχρονο έληξε 1-0 με γκολ του Πρωτούλη στο 35'. Από το 52ο λεπτό έως το 58' ο Αιγέας βρήκε ακόμα τρία τέρματα, δύο από τον Θανάση Πρωτούλη ξανά (52',55'), ενώ το 4-0 έγινε από τον Ψάνη.

Επιστροφή στις νίκες για την Αναγέννηση

Επέστρεψε στις νίκες η Αναγέννηση Γέρας με 1-4 κόντρα στη Φίλια. Ο Σαρίκης στο 5' έκανε το 0-1, ενώ στο 40' ο Νικόλοφ είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους. Ο Μπούτζας στο 48'σημείωσε το 0-2, ο Γιώργος Μανούσος πέτυχε το τρίτο γκολ για την Αναγέννηση στο 70' και στο 80' ο Γρούβας μείωσε σε 1-3. Στο 92' με πέναλτι το Τάκας διαμόρφωσε το τελικό 1-4, ενώ οι νικητές είχαν και δοκάρι με τον Ταξιάρχη Μανούσο.

Γκολ και θέαμα στο Κάτω Τρίτος

Με τον καλύτερο τρόπο αποζημίωσαν οι δύο ομάδες τους θεατές στο γήπεδο Κάτω Τρίτους πετυχαίνοντας συνολικά 7 τέρματα. Ο Αλκιβιάδης άνοιξε το σκορ στο δεύτερο μόλις λεπτό με τον Σιμόνι, στο 24' ο Παλαμίδας σημείωσε το 2-0 και στο 41' ο Γιώργος Σαμπάνης μείωσε για τον Ανδρονικά σε 2-1, ενώ πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο τέρμα με το αυτογκόλ του Τραγέλλη. Στο 64' ο Χατζηβαγιάννης σημείωσε το 4-1 και ενώ όλα έδειχναν ότι είχαν ξεκαθαρίσει η ομάδα των Παρακοίλων δεν το έβαλε κάτω δίνοντας νέο ενδιαφέρον μέχρι τη λήξη του αγώνα. Στο 66' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 4-2 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάκη Σαμπάνη, ενώ στο 78' ο Τσίγκας έκανε το 4-3. Ο Ανδρονικάς είχε δοκάρι με τον Τραγέλλη όπως και ο Αλκιβιάδης με τον Κόμβο.