Έμειναν στην κατηγορία Φίλια και Ανδρονικάς

05/04/2023 - 20:50 Τελευταία τροποποίηση στις 06/04/2023 - 14:57

Φίλια και Ανδρονικάς συνεχίζουν και τη νέα χρονιά στην Α ΕΠΣ Λέσβου εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή τους. Η Φίλια νίκησε 3-0 τον Αλκιβιάδη που βρίσκεται πλέον στην δυσκολότερη θέση και ο Ανδρονικάς 4-1 τον Ατρόμητο Ανεμώτιας που επίσης είναι με την πλάτη στον τοίχο.

Ανώτερος ο Ανδρονικάς

Ο Ανδρονικάς δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ατρόμητο στον πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιάς και με το εμφατικό 4-1 ανανέωσε το ραντεβού του και τη νέα χρονιά στην Α ΕΠΣ Λέσβου. Στο 25' οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν με το δοκάρι του Καδή και στο επόμενο λεπτό ο Γιώργος Σαμπάνης με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα των Παρακοίλων. Στο 52' ο Λουκάς Αγριτέλλης έκανε το 2-0, στο 57' ο Μάκης Σαμπάνης πέτυχε το 3-0 και στο 72' ο Μάκης Σαμπάνης μετά το κερδισμένο πέναλτι του Νικολέλλη, από τα 11 βήματα έδωσε διαστάσεις θριάμβου για την ομάδα του. Στο 80' ο Ιντζές μείωσε στο τελικό 4-1. Ο Ατρόμητος αγωνίστηκε με 10 παίκτες και από το 72' με 9 λόγω ότι αποχώρησε τραυματίας ο Γριππιώτης.

Δίκαιη νίκη για τη Φίλια

Η ομάδα της Φίλιας είχε το πλεονέκτημα στη βαθμολογία και δεν το άφησε να πάει χαμένο, κλειδώνοντας τη παραμονή της στην κατηγορία από τη τρίτη αγωνιστική των play outs. Αν και αγωνιζόταν από το 7ο λεπτό με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γρούβα, κατάφερε να πάρει καθαρή νίκη 3-0 απέναντι στον Αλκιβιάδη. Το 1-0 έγινε στο 47' με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μαλακός, στο 73' ο Λόκος διπλασίασε για τη Φίλια και στο 82' ο Πλουμής έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σκοράροντας για το 3-0.