06/01/2018 - 16:59 Τελευταία τροποποίηση στις 06/01/2018 - 18:05

Επιστροφή στη δράση για τη Β' ΕΠΣ Λέσβου και στους δύο ομίλους, μετά την εορταστική διακοπή για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά.

Θύελλα Πηγής-Αστέρας Ιππείου 2-0 (0-0)
Γήπεδο Πηγής
Πατσατζής, Τσογγάρη, Συκάς
Παρατηρητής: Δαλακλής

Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, δεν είχε γκολ αλλά στην επανάληψη η Θύελλα ανέβασε ρυθμό, ήταν καλύτερη και έφτασε στη νίκη με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του πρώτου σκόρερ Σφακιανάκη και του Κάσσου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο πρώτο μέρος.

Αρίων Παλαιοκήπου-Έφηβος Παμφίλων 6-0 (3-0)
Γήπεδο Παπάδου
Μποντάκης, Κακαδέλλης, Καραμπάσης
Παρατηρητής: Σιμιτζής

Οι πρωτοπόροι προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο με εντυπωσιακό χατ τρικ του Άγγελου Κουπέ (3-0, 5-0, 6-0) για να ακολουθήσουν δύο ακόμα γκολ του Μπισμπίκα (1-0, 2-0) και ένα του Γιαλαμά (4-0). Ο Αρίων Παλαιοκήπου είχε και δύο δοκάρια με Κουπέ και Γλιγλή.

Παλλεσβιακός-Ορφέας Κεραμειών (7/1, 11:00)

Παρατηρητής: Κεχαγιάς

Ξέσπασε στην επανάληψη η Άναξος, με τον Βλουτή να βάζει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 27ο λεπτό, απλοποιώντας την κατάσταση στο δεύτερο μέρος. Ο Χαλκιώτης διπλασίασε τα τέρματα της Ανάξου με σουτ στο 47' και ο Αγγελής στο 86' με ατομική προσπάθεια και ψύχραιμο πλασέ έγραψε το τελικό 3-0.

Ορφέας Άντισσας-Ταξιάρχης Μανταμάδου 1-3 (0-3)
Γήπεδο Άντισσας
Συβρής, Οικονόμου, Χατζημωϋσής
Παρατηρητής: Ζαμπάρας

Ανώτερος ο Ταξιάρχης, στον οποίο επανήλθε μετά από 5 χρόνια απουσίας ο Κώστας Ψώμας, που ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής της σημερινής νίκης, πετυχαίνοντας δύο γκολ. Το 0-1 σημείωσε με εκτέλεση φάουλ ο Νικόδημος Δρακούλης για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Ψωμά, αρχικά με ψηλοκρεμαστό σουτ και εν συνεχεία με κοντινό πλασέ. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 με τον Λημνιό και στις καθυστερήσεις ο Τσίλιας έχασε πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Αλμπάνης, με τον τερματοφύλακα Κινικλή να αποκρούει.

Απόλλων Δαφίων-Φίλια (7/1, 11:00)