Έπεσε η αυλαία στον νότιο όμιλο της Β ΕΠΣ Λέσβου

09/04/2023 - 19:54 Τελευταία τροποποίηση στις 09/04/2023 - 20:36

Νικηφόρα έκλεισαν τη χρονιά στον νότιο όμιλο της Β ΕΠΣ Λέσβου ο πρωταθλητής Κεραυνός 4-1 τον Αστέρα(Ορφέα) και ο ΑΟ Βασιλικών 2-3 τον Παλλεσβιακό.

"Τεσσάρα" για τον πρωταθλητή Κεραυνό

Με ευρεία νίκη 4-1 έκλεισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο Κεραυνός που πανηγύρισε έντονα την κατάκτηση του τίτλου και την επάνοδο του στην Α ΕΠΣ Λέσβου. Το ημίχρονο έληξε 0-0 με πιο καλή στιγμή το δοκάρι του Δεσποτίδη στο 40'. Στο 53' ο Κιοσσές έκανε το 0-1, όμως στο 62' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χαρατσιάρης με κεφαλιά ισοφάρισε 1-1. Στο 75' ο Δεσποτίδης ανέτρεψε εντελώς το σκηνικό δίνοντας το προβάδισμα 2-1 στους γηπεδούχους και με δύο γκολ του Βαξεβάνη στο 79' και στο 85' αντίστοιχα ο Κεραυνός ανέβασε το σκορ στο τελικό 4-1.

Νικηφόρο πέρασμα για τον ΑΟΒ

Ο ΑΟΒ κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς 2-3 κόντρα στον Παλλεσβιακό. Το 0-1 έγινε από τον Μπέζιου στο 15', όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λανγκόζι. Στο 55' ο Νικέλλης σημείωσε το 1-2, ο Σπάχι στο 72' έκανε το 1-3, ενώ ο Μουραντίδης στο 80' μείωσε στο τελικό 2-3. Οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι.