«Έσπασε το ρόδι» στο πρωτάθλημα ο Αστέρας(Ορφέας)

28/01/2024 - 16:56 Τελευταία τροποποίηση στις 28/01/2024 - 17:22

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας(Ορφέας) με 4-3 απέναντι στον Αετό Λουτρών Β.

Την 13η αγωνιστική του νοτίου ομίλου στη Β ΕΠΣ Λέσβου, ο Αστέρας με ανατροπή κατάφερε να πάρει το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα απέναντι στον Αετό Λουτρών Β. Στο γήπεδο Κάτω Τρίτους, ο Αστέρας πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ανδρίκου στο 20ο λεπτό, όμως ο Αετός Β κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα με το αποτέλεσμα υπέρ του. Ο Καζανάς στο 33’ ισοφάρισε 1-1 και ο Δήμας στο 45’ με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-2. Μάλιστα στο 52' ο Δημητρούλης έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, ωστόσο  Αστέρας δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη αν και συνέχισε στον αγώνα από το 68ο λεπτό με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Καλαγάνη. Ο Μπαντάς στο 65' μείωσε 2-3, ο Γκέκα στο 75' ισοφάρισε 3-3 και ο Ανδρίκου ξανά στο 80' έκανε την ανατροπή για την ομάδα του 4-3.

Ο Αστέρας Νίκης πέρασε με το εμφατικό 0-5 από τον Μανταμάδο κόντρα στον Ταξιάρχη. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2 ,με γκολ του Κάσσου από το 4ο λεπτό και του Πατσέλλη στο 31’ μετά από ασίστ του Ράσκου. Το 0-3 έγινε από τον Ράσκο όπως και το 0-4, ενώ το κερασάκι στη τούρτα μπήκε στο 83' με την κεφαλιά του Σωτήρη Ζηρόπουλου. Ο Αστέρας είχε και δύο δοκάρια με τους Ράσκο και Σταυρέλλη.

Στην πρωινή αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου, η Άναξος πήρε τη νίκη 2-0 απέναντι στον Ορφέα Άντισσας με γκολ που σημείωσαν ο Άνταμ Σουλεϊμάνα στο 28’ και ο Γιουντέρης στο 58’.

Ο Καραβαγγέλης δεν δυσκολεύτηκε στην Ερεσό πανηγυρίζοντας άνετη νίκη με σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Άρη Βελόυτσος στο 33’, ο Τσαϊρης στο 43’ έκανε το 0-2 και ο Γιώργος Βελούτσος στο 45’ το τελικό 0-3.

Τέλος, χωρίς νικητή και χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο γήπεδο Μεσοτόπου ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Αχιλλέα Πέτρας.