«Πεντάρα» και άνοδος για τον Αστέρα Νίκης

21/04/2024 - 19:23 Τελευταία τροποποίηση στις 21/04/2024 - 19:33

Ο Αστέρας την προτελευταία αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Β ΕΠΣ Λέσβου δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει τη νίκη που τον έστειλε στη μεγάλη κατηγορία του νησιού.

Ο Αστέρας Νίκης επικράτησε με σκορ 1-5 την προτελευταία αγωνιστική κόντρα στον Αστέρα(Ορφέα) και κατέκτησε μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο που οδηγεί στην Α ΕΠΣ Λέσβου, αφού ο δεύτερος πια Ελύτης μετά την οδυνηρή ήττα από τη Δόξα Λέσβου, είχε ρεπό με αποτέλεσμα να μείνει στο -1. Tην τελευταία αγωνιστική ο Αστέρας θα πάρει ξεκούραστα τους βαθμούς κόντρα στην ομάδα του Αιολικού που έχει αποσυρθεί.

Στον αγώνα της Κυριακής 21/4, ο Αστέρας Νίκης έθεσε τις βάσεις για την κατάκτηση των τριών βαθμών από το πρώτο μέρος, όπου προηγήθηκε 0-3. Το 0-1 σημείωσε ο Βουργουτζής στο 8ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το 0-2 έγινε από τον Ράσκο στο 14' και το 0-3 από τον Καραγιάννη το 43'. Στο 55' ο Καρέκος πέτυχε το 0-4 και στο 63' ο Ράσκος ξανά το 0-5. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-5 στο 79ο λεπτό.

Στον δεύτερο αγώνα της 26ης αγωνιστικής, ο Παλλεσβιακός νίκησε 3-0 τον Ταξιάρχη Μανταμάδου. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 71' με τον Μηλιορέλλη και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 89' με τον Ατζέμη που ήρθε από τον πάγκο. Το τελικό 3-0 πέτυχε ξανά ο Ατζέμης στο 90'.

Ο τελικός ανάμεσα στην Καλλονή και τον Αστέρα Νίκης για την ανάδειξη του πρωταθλητή της Β ΕΠΣ Λέσβου, θα διεξαχθεί εκτός απροόπτου την επόμενη Κυριακή 28 Απριλίου.