Πρωταθλητής Λέσβου το 5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης

01/03/2024 - 12:34 Τελευταία τροποποίηση στις 01/03/2024 - 22:46

Τον τίτλο του πρωταθλητή Νομού Λέσβου στο σχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου κατέκτησε το 5ο Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης, επικρατώντας με σκορ 3-1 στον μεγάλο τελικό απέναντι στο ΕΠΑΛ Μύρινας.

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο μπάσκετ, το 5ο ΓΕΛ μέσα σε πανηγυρικό κλίμα παρουσία μαθητών και μαθητριών στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης το πρωί της Παρασκευής 1 Μαρτίου, πρόσθεσε ακόμη ένα τρόπαιο στη συλλογή του, φτάνοντας στη νίκη με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Πλέον οι πρωταθλήτριες ομάδες της Λέσβου ετοιμάζουν βαλίτσες για την Β φάση των πρωταθλημάτων που θα διεξαχθούν μέσα στον Μάρτιο στην Αθήνα.

Σε έναν αγώνα με δυνατό ρυθμό και με πολλές προσωπικές μονομαχίες, το ΕΠΑΛ Μύρινας προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με την κεφαλιά του Γιαννακίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κίτσιου, ο οποίος νωρίτερα είχε προειδοποιήσει με μακρινό σουτ. Στη συνέχεια η ομάδα της Μυτιλήνης περιόρισε τον αντίπαλο της, ωστόσο δεν κατάφερε να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Καλύτερες στιγμές για το 5ο ΓΕΛ στο πρώτο μέρος κάποια μακρινά σουτ του Στρατή Δουκάκη που δεν βρήκαν στόχο.

Στην επανάληψη το 5ο ΓΕΛ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με τον Μανιάτη να σημαδεύει από πλεονεκτική θέση το οριζόντιο δοκάρι. Στο 40ο λεπτό μετά από χέρι αμυντικού εντός περιοχής ο Δουκάκης από τα 11 βήματα ισοφάρισε 1-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο στη συνέχεια και έκαναν την ανατροπή ξανά με τον Δουκάκη, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή. Λίγο  αργότερα η ομάδα της Λήμνου έμεινε 10 παίκτες λόγω απ' ευθείας κόκκινης κάρτας στον Μάνδαλο και με αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον το 5ο ΓΕΛ σημείωσε και τρίτο γκολ με εκπληκτικό ψιλοκρεμαστό σουτ του Κουρή από πλάγια θέση.