Ήττα στις λεπτομέρειες από τη Βέροια

26/03/2012 - 13:55 Τελευταία τροποποίηση στις 26/03/2012 - 14:27

Την ήττα με σκορ 3-2 γνώρισε η ΑΕΛΚ Κ20 από την αντίστοιχη ομάδα της Βέροιας, στο πλαίσιο της 12ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος νέων της Football League.

Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλάς δεν κατάφερε έτσι να προσπεράσει την αντίπαλό της στη βαθμολογία, παραμένοντας στην προτελευταία θέση του βορείου ομίλου, έχοντας όμως και τρία παιχνίδια λιγότερα, που προγραμματίζονται να διεξαχθούν το Πάσχα.

Στη Βέροια, η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και πήρε το τρίποντο της νίκης χάρη στη δύναμη και την αποφασιστικότητα που έδειξε στο παιχνίδι της. Πριν καλά -καλά συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο του αγώνα, η Βέροια Κ20 ήταν ήδη με 2-0 μπροστά στο σκορ, αναγκάζοντας τον Γαβαλά να κάνει γήγορα την πρώτη του αλλαγή (Πιπεράς στη θέση του Τσακίρη). Οι Καλλονιάτες ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν μάλιστα να μειώσουν σε 2-1 με σκόρερ τον Ανδρέα Ντάμπος στο 43ο λεπτό.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛΚ Κ20 μπήκε φουριόζα και κέρδισε πέναλτι στο 50ο λεπτό, που το εκτέλεσε εύστοχα ο Μάκης Σαμπάνης (2-2). Όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και σε μια γρήγορη αντεπίθεση με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, πέτυχε το τελικό 3-2. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 68ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, κάτι πάντως που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί η ομάδα του Γαβαλά στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα.

Βέροια Κ20: Begasi, Πέικος, Simoni, Κιουταχίδης, Σιμηχανίδης, Δελητζάκης, Κουκουράκης, Παρσόπουλος, Μάνος, Σαρακατσιάνος, Σίμος (60' Ψαρράς)

ΑΕΛΚ Κ20: Γόμος, Τσακίρης (30' Πιπεράς), Σταυρινός, Γ. Σαμπάνης, Πρωτούλης, Γιουκαρής, Κίστα (82' Μπριλάκης), Ντάμπος, M. Σαμπάνης, Μπουρούς, Ευαγγελιδάκης (62' Τριλιανός)

Στα υπόλοιπα ματς του ομίλου, ξεχώρισε η άνετη νίκη του Πανσερραϊκού Κ20 απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα Κ20 (4-0), που κράτησε την ομάδα των Σερρών στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της.

Η ΑΕΛ Κ20 πέρασε νικηφόρα από την Κομοτηνή στο ματς με τον Πανθρακικό Κ20 (1-3), ενώ σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Αναγέννηση Επανομής Κ20 μέσα στην Κατερίνη επί του Πιερικού Κ20 (2-3), σκαρφαλώνοντας πλέον στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ρεπό είχε η Αναγέννηση Γιαννιτσών.