Στον τελικό ο Αιολικός, ισοφάρισε ο Παπάδος!

02/06/2016 - 11:43

Η χθεσινή βραδιά επεφύλασσε δύο ακόμα ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις στη σειερά των ημιτελικών Playoffs της Α' Κατηγορίας ανδρών στην ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, ωστόσο έχουμε πλέον τον ένα εκ των δύο φιναλίστ του τελικού, αφού ο Αιολικός κατόρθωσε να κάνει το 2-0 απέναντι στον Παλλεσβιακό (49-55). Στο άλλο ματς, ο Παπάδος Γέρας ισοφάρισε σε 1-1, επικρατώντας εύκολα του Αρίωνα Μυτιλήνης (49-67).

Στο Κλειστό της Νεάπολης, ο Παπάδος Γέρας δεν είχε την πολυτέλεια να μπει... χαλαρά αυτή τη φορά, αφού με το εις βάρος του 0-1 από το πρώτο ματς ήθελε πάση θυσία νίκη, για να μείνει ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου. Πήρε εξαρχής διψήφια διαφορά πόντων από την πρώτη περίοδο (8-19), αλλά ο Αρίων έμενε εντός ματς χάρη στην επιθετική του άμυνα, μειώνοντας στο -6 στο ημίχρονο (27-33). Όταν όμως οι δύο ομάδες βγήκαν ξανά στο παρκέ, ο Γρηγόρης και ο Γιάννης Ζεστός πήραν σε ακόμα ένα ματς στις πλάτες τους τον Παπάδο, ανοίγοντας ξανά την ψαλίδα (38-53) και φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 49-67. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το Σάββατο, όπου θα κριθεί και ποιος θα περάσει στον τελικό της διοργάνωσης.

ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ - ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 49-67
Διαιτητές: Σωτηρχέλλης - Ζηρόπουλος
Ημίχρονο: 27-33
Δεκάλεπτα: 8-19, 19-14, 11-20, 11-14
ΑΡΙΩΝ (Μάγειρας): Μπουρούς 10, Κούκουρας 13(1), Καλλίτσας 5, Γκορόγιας 10(2), Ζενελάι 3(1), Παούρης 2, Καραντανέλλης 2, Σάμιος 2, Καραχάλιας, Καθιώτης, Αλατζάς 2, Πετρογιάννης
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.): Ζεστός Ι. 20(2), Ζεστός Γ. 18(2), Μαντζουράνης 15, Σταμούλης 5, Ανδρικόπουλος 2, Χατζηντάνος 7(1), Μαυρογιαννάκης, Ταμβακέλλης

Ο δεύτερος ημιτελικός είχε έντονο χρώμα στην εξέδρα, αφού το Κλειστό Νεάπολης γέμισε από κόσμο, που υποστήριξε θερμά και τις δύο ομάδες, σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα που δε συναντάμε συχνά στα γήπεδα μπάσκετ της Λέσβου. Ο Παλλεσβιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, προηγήθηκε και με 11 πόντους στο πρώτο 10λεπτο, αλλά σταδιακά ο Αιολικός άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του και το ημίχρονο έκλεισε με το οριακό 26-24 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Χρυσουλάκη. Ένα ξέσπασμα του Αιολικού στην τρίτη περίοδο, έδωσε προβάδισμα στους παίκτες του Στρατή Αλμπάνη (33-37) στο τέλος αυτής. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη ο Αιολικός ανέβασε την υπέρ του διαφορά και στο +9, αλλά ο "Παλλέ" δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε σε 47-52, αλλά στα κρίσιμο εκείνο χρονικό σημείο του ματς αστόχησε σε τέσσερις συνεχόμενες βολές και σε δύο σουτ κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα ο Αιολικός να πάρει τη νίκη με το τελικό 49-55 και τους φιλάθλους του στις εξέδρες να κάνουν... "Ταρλά" το Κλειστό Νεάπολης!

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 49-55
Διαιτητές: Ροδίτης Κ. – Ροδίτης Χ.
Ημίχρονο: 26-24
Δεκάλεπτα: 16-13, 10-11, 7-13, 16-18
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Χρυσουλάκης): Σχοινάκης 8, Διόλατζης 12, Ζειμπέκης 12, Ελευθερίου 2, Βέτσος 5,Νικέλλης 6, Τζιόλας 1, Μουτάφης 3(1), Βολικάκης, Κλούρας, Γιαλαμάς
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Αλμπάνης): Τσακαλάκης 6, Ιωαννίδης 15(2), Τζουραμάνης 9(1), Λυκαρδόπουλος 6, Ιορδάνους 7(1), Χορέβας 3, Μαλαματίνας 1, Χατζούδης 7(1), Κουλουμπής 1, Χατζηγιαννάκης, Σκαφίδας