Ο Παπάδος θα υπερασπιστεί τον τίτλο του

05/06/2016 - 11:32 Τελευταία τροποποίηση στις 05/06/2016 - 13:58

Δύσκολα, αλλά δίκαια, ο Παπάδος Γέρας κέρδισε στο τρίτο ματς της σειράς τον Αρίωνα Μυτιλήνης και προκρίθηκε έτσι με 2-1 νίκες στους τελικούς της Α' Κατηγορίας ανδρών ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αιολικό, ο οποίος είχε από την Τετάρτη "σκουπίσει" τον Παλλεσβιακό με 2-0.

Χθες το απόγευμα στο Κλειστό της Νεάπολης, ο αγώνας είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον και ο κόσμος που γέμισε τις εξέδρες για ακόμα μία φορά, ευχαριστήθηκε σε απόλυτο βαθμό το ματς. Ο Αρίωνας μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με +8 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου (8-16), όμως οι Γεραγώτες αντέδρασαν, βρίσκοντας τον τρόπο να σκοράρουν μέσα και έξω από τη ρακέτα, παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (31-29).

Ο Παπάδος κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με +9 στα μισά της τρίτης περιόδου, όμως ο Αρίων επέστρεψε και πλησίασε στο καλάθι, σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος του 10λεπτου. Οι δύο προπονητές προσπάθησαν να βρουν τις λύσεις που απαιτούνταν για να φύγουν νικητές από το γήπεδο, αλλά η ομάδα της Γέρας ήταν εκείνη που είχε το καθαρότερο μυαλό. Ο Αρίων δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ένα δίλεπτο κατά το οποίο η Γέρα έμεινε άποντη με τον Γιάννη Ζεστός να αστοχεί σε τέσσερις συνεχόμενες βολές και όταν ο αγώνας οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών στο τελευταίο λεπτό, ο Παπάδος δεν είχε άλλα δώρα να προσφέρει, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 71-66.

Μαριγλή και Σωτηρχέλλης είχαν καλή συνεργασία, ωστόσο το δυναμικό παιχνίδι και των δύο ομάδων τους ανάγκασε να σφυρίξουν πολλές φορές. Η σειρά των τελικών θα κριθεί και αυτή στις δύο νίκες. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη (8/6) και το δεύτερο το Σάββατο (11/6), ενώ αν χρειαστεί τρίτο θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Τετάρτη (15/6)