Νίκες στην πρεμιέρα των play offs για Αρισβαίο και Αθλητική Λέσχη

03/05/2023 - 20:54 Τελευταία τροποποίηση στις 03/05/2023 - 21:40

Με το δεξί μπήκαν στα play offs του πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών ο Αρισβαίος και η Αθλητική Λέσχη.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι το Σάββατο 29/4 το βράδυ, ο Αρισβαίος με ανατροπή στην τελευταία περίοδο κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Αίολο με σκορ 55-59. Ο Αίολος μέχρι την τρίτη περίοδο διατηρούσε το προβάδισμα, όμως η ομάδα της Καλλονής στο τελευταίο μέρος με το σκορ 48-46 έξι λεπτά πριν τη λήξη, με εύστοχο καλάθι του Πάσχου από την περιφέρεια προσπέρασε 48-49 τον αντίπαλο της. Αυτό το τρίποντο αποδείχτηκε καθοριστικό, καθώς και από κει πέρα ο Αρισβαίος κράτησε μέχρι το φινάλε το υπέρ του αποτέλεσμα και κατάφερε να κάνει το 1-0 στη σειρά των αγώνων.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση έκανε και η Αθλητική Λέσχη στον δεύτερο αγώνα της Κυριακής 30/4, η οποία επικράτησε 49-67 απέναντι στον Παπάδο.Η Αθλητική Λέσχη με καλύτερο το δεύτερο δεκάλεπτο κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τον αντίπαλο της και πανηγύρισε τη νίκη. Ας σημειωθεί ότι η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις δύο νίκες.