Ο Αρίων έσπασε το αήττητο του Παλλεσβιακού

01/04/2013 - 14:55

basket_ball_net9Ο Αρίωνας Μυτιλήνης κατάφερε να σπάσει το αήττητο του Παλλεσβιακού έπειτα από 20 σερί νίκες για την ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου, αποδεικνύοντας πως και τα φετινά play offs θα έχουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι με τον "Παλλέ" να έχει το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους (27-30). Ο Αρίωνας όμως είχε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση, πήρε την πρωτοπορία στο σκορ στο τέλος του τρίτου 10λεπτου και στην τελυταία καθοριστικά περίοδο εγκλώβισε τα ατού του Παλλεσβιακού, φτάνοντας έτσι σε μια πολύ σημαντική νίκη, που δίνει εξαιρετικό ενδιαφέρον για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί, ότι οι πρωτοπόροι αγωνίστηκαν με σημαντικές απουσίες, ωστόσο ο Αρίωνας δεν κατάφερε να πλησιάσει τη διαφορά του αγώνα στον α' γύρο (68-46).

Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η άνετη επικράτηση του Αρισβαίου Καλλονής επί του Αστέρα Νίκης (28-63), καθώς επίσης και το ξεκούραστο "2" της Ολυμπιάδας Μήθυμνας απέναντι στις Ελπίδες Παναγιούδας (20-68).