Με το ένα χέρι στην κούπα ο Παλλεσβιακός

13/05/2013 - 10:52 Τελευταία τροποποίηση στις 13/05/2013 - 11:08

arion_basket_fasi11-12Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α' Κατηγορία των ανδρών, έκανε ο Παλλεσβιακός, που νίκησε τον Αρίωνα Μυτιλήνης στον πρώτο τελικό με 73-63.

Η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, βρίσκοντας σθεναρή αντίσταση από τον Αρίωνα, ο οποίος προηγήθηκε με 14-20 και έκανε ντέρμπι το ματς μέχρι και το ημίχρονο (31-29). Στην τρίτη περίοδο, ο "Παλλέ" ήταν πολύ αποφασιστικός σε άμυνα και επίθεση, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +18 (55-37), "κλειδώνοντας" έτσι τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε ο Αρίωνας ήταν να μειώσει στο τελικό 73-63 και πλέον θα επιδιώξει να διορθώσει λάθη και αδυναμίες, ώστε να πάρει τη νίκη στο δεύτερο τελικό και να στείλει έτσι τη σειρά στην... παράταση.

Πρώτος σκόρερ του Παλλεσβιακού, αλλά και του αγώνα, ήταν ο Ζώΐτος (21π), τον οποίο ακολούθησαν σε απόδοση οι Τζουραμάνης (13π), Κομνηνός (11π) και Μιτζίκης (10π). Από τον Αρίωνα ξεχώρισαν οι Χρυσός (18π) και Ιωαννίδης (14π).