Σοβάρεψε ο Θησέας Παναγιούδας!

22/05/2015 - 11:43

Εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα στο πρωτάθλημα γυναικών της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, τα λάθη δε συγχωρούνται. Έτσι, στον πρώτο τελικό μεταξύ Αίολου Μυτιλήνης και Θησέα, η ομάδα της Παναγιούδας φόρεσε τα... καλά της και θριάμβευσε άνετα με 29-44, κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι αθλήτριες του Κώστα Καραμανώλη βρήκαν αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο, με τον Αίολο του Θοδωρή Γιαννίκου να μένει κοντά στο σκορ (10-13). Προοδευτικά όμως η διαφορά ανέβαινε, με τον Θησέα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων (17-23). Η συνέχεια βέβαια ήταν διαφορετική. Ο Θησέας ήταν καταιγιστικός στην επίθεση και εξαιρετικός στην άμυνα, καταφέρνοντας να προηγηθεί στην τρίτη περίοδο με +18 (19-37), "τελειώνοντας" ουσιαστικά το ματς πριν την ώρα του. Το τελικό σκορ έγραψε 29-44, με την ομάδα της Παναγιούδας να επιβεβαιώνει τα προγνωστικά και τον τίτλο του φαβορί.

Η Κωστακέλλη (10π) ήταν η μόνη αθλήτρια του Θησέα με διψήφιο νούμερο πόντων, με τις Καρακλά (8π), Τρούπκου (8π) να ακολουθούν από κοντά. Η Μισαηλίδου (7π) με τη Βούρου (7π) και την Καραβατάκη μοιράστηκαν το σκοράρισμα από πλευράς Αίοολου.